Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Charakterystyka ekonomiczno-energetyczna, czyli ile kosztuje utrzymanie domu

Każdy dom można opisać za pomocą wielu parametrów. W charakterystyce określającej energooszczędność domu najważniejsze są dwa wskaźniki: energetyczny i ekonomiczny.

Pierwszy z nich określa ilość energii potrzebnej do ogrzania domu, przygotowania ciepłej wody oraz wentylacji i chłodzenia. Drugi ze wskaźników ?mówi? o kwocie, jaką za tą energię trzeba będzie zapłacić. Koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej stanowią zdecydowanie największy procent całościowych kosztów utrzymania domu. Dlatego też, warto już na etapie wyboru projektu zdecydować o zastosowaniu optymalnej technologii budowy oraz dodatkowych rozwiązaniach, które zagwarantują większą energooszczędność budynku i niższe rachunki w przyszłości.

Studio Z500 wspólnie z firmą BuildDesk Energy Certificate przygotowało dla inwestorów aplikację, która pokazuje charakterystykę ekonomiczno-energetyczną wybranego projektu domu. Program pozwala wyliczyć przewidywany, szacunkowy koszt ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej przy jednoczesnym, indywidualnym uwzględnieniu technologii budowy.

Aplikacja "Sprawdź ile pali Twój dom" przedstawia symulację zmiany wskaźników charakterystyki energetycznej, przy określeniu lokalizacji budynku na terenie kraju z uwzględnieniem jego usytuowania na działce względem stron świata. Co ważne, umożliwia  indywidualny dobór technologii np. wykonania ścian zewnętrznych, dachu, podłogi, okien i drzwi, poziomu izolacji, wentylacji oraz rodzaju instalacji c.o. i c.w.u. Poprzez wprowadzenie konkretnych modyfikacji inwestor zyskuje informacje  dotyczące parametrów budynku z uwzględnieniem właśnie tych zmiennych - współczynniki EP i EK - z szacunkowymi kosztami ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody. Dodatkowo wyliczone zostają przewidywane oszczędności finansowe i ekologiczne oraz poziom emisji CO2. Inwestorzy zainteresowani aplikacją znajdą ją na naszej stronie internetowej www.z500.pl, na podstronach prezentujących projekty, podkreśla arch. Piotr Zwierzyński ze Studia Z500.

źródło i zdjęcie: Piotr Zwierzyński, Studio Z500

Dodano: 2010-07-08

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej