Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Spalarnie śmieci przegrywają wyścig po dotacje

Sypie się plan rozwiązania polskiego problemu góry śmieci. Receptą miała być sieć spalarni. Cztery lata temu zaplanowano budowę przed 2015 r. 11 zakładów. Dziś szanse na realizację i dofinansowanie unijne mają tylko trzy, góra cztery projekty.

W 2007 r. na liście strategicznych inwestycji, które mogły liczyć na dofinansowanie z unijnego funduszu "Infrastruktura i środowisko", znalazło się 11 projektów budowy spalarni śmieci. Przystępując do Unii, zobowiązaliśmy się ograniczyć o połowę (do końca 2012 r.) ilość śmieci wyrzucanych na wysypiska. Mieliśmy zacząć segregować odpady, wykorzystywać surowce wtórne, a resztę wykorzystywać np. jako opał.

Na razie wymogi spełniamy najwyżej w 20 proc. Jeśli szybko nie poprawimy gospodarki odpadami, od początku 2013 r. zaczniemy płacić 250 tys. euro za każdy dzień niewypełniania zobowiązań. Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie. Spalarnie miały oddalić od Polski wizję tych kar. Dzięki nim na wysypiska śmieci może trafiać nawet o 75 proc. odpadów mniej. Dlatego na liście projektów strategicznych na lata 2007-2013 znalazły się spalarnie w Szczecinie, Poznaniu, Rudzie Śląskiej i Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie, Bydgoszczy oraz w Koszalinie. Unijne pieniądze są niezbędne, by gminy wybudowały spalarnie śmieci. Koszt takiej instalacji to zwykle ok. pół miliarda zł; nawet stolica nie jest w stanie sfinansować takiej inwestycji samodzielnie.

W czerwcu minął termin składania wniosków o dotacje do projektów. Dla tych, którzy wypadną z listy strategicznej, pozostaje wariant awaryjny. Na przełomie września i października resort środowiska uruchomi konkurs na niewykorzystane pieniądze.

źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: www.adventure.media.pl

Dodano: 2010-07-14

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej