Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kredyty na energię słoneczną wciąż za drogie

Rynek energetyki słonecznej rośnie w błyskawicznym tempie. Jego wartość co roku zwiększa się o 40 proc. Teraz sięga już 500 mln zł. W tym roku liczba budynków, na których zamontowano kolektory, może sięgnąć 70 tys.

Tak twierdzą przedstawiciele Panelu Słonecznego 20x2020, organizacji zrzeszającej producentów i instalatorów systemów wykorzystujących energię słoneczną. Jeszcze dwa lata temu było ich dużo mniej. Sprzedaż kolektorów rośnie. W tym roku wyniesie 144 tys. m2,mówi Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu firmy WATT, produkującej panele słoneczne. Pięć lat wcześniej było to zaledwie 28 tys. m2.

Tempo byłoby jeszcze większe, gdyby branża otrzymała mocne wsparcie zarówno od instytucji państwowych, jak i od banków. Wprawdzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje klientom indywidualnym, za pośrednictwem banków, 45-proc. dotacje na solary, ale to kropla w morzu potrzeb. Zwłaszcza że pomoc sporo kosztuje.

Kredyt na kolektory słoneczne jest oprocentowany w banku na ok. 10 proc., a do tego od dotacji trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy, mówi Jerzy Grabek z firmy Junkers. Według niego brakuje przejżystego systemu wspierania inwestycji w energetykę słoneczną. Eksperci twierdzą, że nie ma go nawet w rządowym dokumencie "Krajowy plan działań", gdzie określona jest droga Polski do osiągnięcia 15 proc. udziału odnawialnych źródeł w całkowitym zużyciu energii w 2020 r.

Polska zwleka ze złożeniem planu działań do Komisji Europejskiej, która ma go zaakceptować. Termin złożenia dokumentów minął 30 czerwca br., ale zostaną one dostarczone do Brukseli do końca sierpnia.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2010-08-05

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej