Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Drugie wcielenie butelki plastikowej

200 tysięcy ton butelek typu PET produkuje się rocznie na świecie! Liczby przerażają nie tylko ekologów. Zatem co zrobić z taką ilością plastikowych odpadów...? Jak chronić środowisko?

Aby choć w części przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego PARA, producent kanadyjskich farb rozpoczął współpracę z amerykańską firmą Dynamic, wytwarzającą z butelek plastikowych ekologiczne narzędzia malarskie. W procesie recyklingu powstają m.in. ECO kuwety, z których dziś korzystają malarze na całym świecie. Na wykonanie jednej kuwety Enviro-Tray przeznaczonych zostaje 6 plastikowych butelek, chociażby po Coca Coli.  Statystyczny Amerykanin wypija rocznie ok. 140 litrów kultowego napoju. Rachunek zatem jest prosty. Gdyby jeden obywatel USA segregował śmieci i wybierał z nich plastikowe butelki, można by było wykonać dla niego przynajmniej 23 ECO kuwety rocznie.

W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Wypijamy 3 razy mniej napojów gazowanych niż przyjaciele zza Oceanu, ale to nie zmienia faktu, że w dobie konsumpcjonizmu każde ECO narzędzie jest na wagę złota. Wbrew pozorom jest ono tańsze w porównaniu ze sprzętami malarskimi otrzymywanymi w procesie tradycyjnej produkcji. Zielone akcesoria z serii Enviro-Paintware są bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne produkty, a ponadto nadają się do ponownego recyklingu. ECO amatorzy na rynku znajdą jeszcze pędzle poliestrowe i nylonowe, wałki Enviro-Roller oraz wiele innych narzędzi. Można je kupić w salonach PARA oraz Dekorian.

źródło i zdjęcie: www.para.pl

Dodano: 2010-08-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej