Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W Gdańsku będzie tańsza woda dzięki energii z biogazu

Gdańsk zamierza rozpocząć produkcję energii odnawialnej z biogazu. Jakie będą korzyści dla mieszkańców? Czystsze powietrze i obniżka cen wody.

Na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk-Wschód powstaje Instalacja Odzysku Energii. Dzięki IOE będzie możliwe wytwarzanie biogazu pochodzącego z procesu fermentacji składowanych odpadów. Miasto liczy, że rocznie uda się wytworzyć 6,6 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej i tyle samo cieplnej. Dokładnie tyle zużywa na swoją działalność oczyszczalnia. Instalacja ma ruszyć w przyszłym roku. Koszt: 24 mln zł. Część tej kwoty, 7 mln, przyznała właśnie miastu Unia Europejska, która chce ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Różnicę pokryje gmina. W Polsce w 95 proc. energetyka oparta jest właśnie na węglu.

Firmy energetyczne muszą wykazać się jakimś procentem tzw. zielonej energii, mówi Jacek Skarbek, prezes miejskiej spółki Gdańska Infrastruktura Wodno-Ściekowa. Już odbyliśmy wstępne rozmowy z Energą, która wyraziła zainteresowanie kupnem od nas energii z biogazu. Liczymy też na inne firmy energetyczne. Analizy finansowe dopiero powstają, ale już jest nadzieja, że inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na zasobność gdańskich portfeli. Jeśli sprzedaż będzie szła po naszej myśli, zejdziemy z kosztów utrzymania oczyszczalni, w efekcie czego być może uda się obniżyć ceny wody, dodaje prezes Skarbek.

Cena metra sześciennego wody i ścieków co roku rośnie. Gdańsk kończy realizację wartego 878 mln zł projektu wodno-ściekowego, największej unijnej inwestycji na Pomorzu. To m.in. nowe wodociągi, 85 km kanalizacji sanitarnej czy rozbudowa wspomnianej oczyszczalni Wschód. W kanalizację inwestuje większość dużych miast. I tak jak Gdańsk, tłumaczą tym przedsięwzięciem wzrost cen rachunków za wodę. W tym roku cena wody i ścieków podskoczyła o 11,9 proc., czyli o 91 gr i wynosi 8,64 zł brutto za metr. W kolejnych latach, według prognoz GIWK, który zarządza w imieniu miasta infrastrukturą wodociągową, nie będzie lepiej. Ceny mają wzrosnąć po kilkanaście procent w latach 2011 i 2012.

W najbliższych latach Polsce grozi deficyt energii elektrycznej oraz drastyczna podwyżka jej cen, spowodowana unijnymi planami ograniczenia emisji CO2. Stąd tocząca się dyskusja, czy aby zmniejszyć naszą zależność od węgla, powinniśmy wybudować elektrownię jądrową. Jedną z kontrpropozycji jest właśnie energetyka odnawialna, np. wiatrowa, ale szczególnie agroenergetyka, tzn. biomasa i biogaz. W pierwszym przypadku energię pozyskuje się z surowców organicznych. Należą do nich np. drewno, słoma czy zwierzęce odchody. Z kolei biogaz wytwarza się samoczynnie (fermentacja) podczas składowania odpadów. Można go uzyskać również z obornika. Obecnie w województwie pomorskim do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej biogaz stosuje się w oczyszczalni ścieków należącej do firmy Wodociągi Słupsk, która oczyszcza ścieki ze Słupska oraz gmin Słupsk i Kobylnica.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
zdjęcie: Kacper Kowalski / aeromedia.pl

Dodano: 2010-08-24

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej