Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy ustawa ułatwi gminom przejęcie władzy nad śmieciami?

Od miesiąca Unia Europejska nalicza nam kary, bo wbrew obietnicom wyrzucamy za dużo śmieci na wysypiska. Jeśli nie chcemy płacić, trzeba to zmienić do 1 stycznia 2011 r. i oddać samorządom władzę nad odpadami.

W tym roku ilość wyrzucanych na wysypiska śmieci zmniejszyliśmy zaledwie o 8 proc., a mieliśmy - o jedną czwartą. Ponieważ nie wypełniliśmy zobowiązań, od 16 lipca Komisja Europejska liczy karne dni. Za każdy zapłacimy - według Ministerstwa Środowiska - 40 tys. euro. Upiecze się nam, gdy udowodnimy, że umowy dotrzymamy, choćby z opóźnieniem.

Taka szansę stwarza zapowiadana przez Ministerstwo Środowiska ustawa, dzięki której od 1 stycznia 2011 r. właścicielem śmieci staną się gminy. One będą zamawiać firmę odbierającą odpady z domów i decydować, gdzie je wywieźć. Za to pobiorą od mieszkańców niezależną od ilości śmieci stałą opłatę.

Kilkanaście polskich gmin, m.in. Legionowo i Pszczyna, zaryzykowało. Mieszkańcy za śmieci płacą mniej, a odpady trafiają tylko do legalnych zakładów. Firmy śmieciarskie i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obawiają się jednak, że nowe rozwiązanie doprowadzi do powstania monopolu kilku firm.

Pod naciskiem innych ministerstw, które poddały się presji firm śmieciarskich i UOKiK, ustawa straciła główny walor - obowiązek przejęcia śmieci przez gminy. Minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski po negocjacjach z innymi resortami zrezygnował z odgórnego nakazania samorządom, co robić ze śmieciami. Gminy zdecydują same. Rząd skieruje ustawę do Sejmu we wrześniu. Minister jest pewien, że wszystkie duże miasta szybko przejmą władzę nad śmieciami.

Prezydenci Krakowa, Katowic i Warszawy planują tak zrobić. Ale gmin jest ok. 2,5 tys. Zdaniem prezydenta Katowic Piotra Uszoka jeśli nie będzie obowiązku, zapanuje bałagan. W aglomeracji śląskiej musi się on dogadać z 13 gminami. Jeśli któraś się wyłamie, to pozostałe będą sprzątały za nią, bo ludzie podrzucą śmieci do koszy miasta, w których gmina będzie właścicielem odpadów. Uszok ma rację, bo tak się dzieje w Legionowie, co potwierdza wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Ustawa nie przewiduje kar, jeśli gminy, które nie przejmą śmieci, nie poprawią gospodarki odpadami. Musimy mieć choćby słabszą ustawę, bo tylko ona pozwoli ubłagać Unię, by zawiesiła kary.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: Wiadomości24.pl

Dodano: 2010-08-24

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej