Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy deskować dach?

Choć nie każdy dach wymaga ułożenia pełnego deskowania, to często decydujemy się na takie rozwiązanie, wszak dodatkowa warstwa osłonowa i ułożona na niej hydroizolacja znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się przecieków oraz usztywniają konstrukcję dachową.

Deskowanie dachu jest natomiast niezbędne, jeśli decydujemy się na pokrycie z materiałów płaskich - gontów bitumicznych, papy czy blachy.

Często na poszycie dachu stosujemy deski, np. po szalunkach. Taki materiał może jednak stanowić deskowanie jedynie pod wstępne pokrycie (oczywiście jeśli drewno jest w dobrym stanie, oczyszczone z zaprawy i bez ognisk zgnilizny).

Jeśli chcemy uzyskać równą i wytrzymałą powierzchnię poszycia, lepszym rozwiązaniem będzie użycie materiałów płytowych o podwyższonej odporności na wilgoć - płyt OSB 3, MFP lub sklejki wodoodpornej. Materiały płytowe układa się z zachowaniem kilkumilimetrowych szczelin na złączach, umożliwiających swobodne ich ruchy pod wpływem zmian wilgotności. Grubość takiego poszycia wynosi najczęściej 15 mm lub 18 mm. Jeśli rozstaw krokwi jest dostosowany do wymiarów płyt, montaż przebiega niemal bez powstawania odpadów.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania