Dym, spaliny i powietrze

Dym, spaliny i powietrze

Kominy powinny być niezawodne, bo usuwają niebezpieczne produkty spalania, a także zanieczyszczone powietrze z wnętrz. Tymczasem one same są narażone na niszczące działanie wody, wilgoci i słońca oraz różnic temperatury, gdy od zewnątrz działa na nie mróz, a od wewnątrz ? gorące spaliny.

Kanały kominowe

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

  • dymowe - odprowadzające produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, peletów itp.);
  • spalinowe, którymi płyną produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego);
  • wentylacyjne, którymi wypływa na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci).

Kanały w kominach wykorzystuje się też często do wyprowadzania ponad dach zakończeń pionów kanalizacyjnych.

Od przeznaczenia komina zależy wymagana odporność na temperaturę czy agresywne składniki zawarte w dymie lub spalinach, by komin był trwały i bezpieczny.

Dom bez komina

W większości domów jednorodzinnych budowa komina jest koniecznością. Kominów wymagają piece, kominki oraz kotły:

  • na paliwo stałe,
  • olejowe,
  • gazowe z otwartą komorą spalania, czyli pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym są zainstalowane.

Z komina można zrezygnować, jeśli dom ma być ogrzewany kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z których tzw. kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku - pod warunkiem jednak, że:

  • moc kotła nie przekracza 21 kW,
  • dom jest wolno stojący, a więc nie w zabudowie bliźniaczej ani szeregowej.

W polskich domach dominuje wentylacja grawitacyjna, do której niezbędne są wyprowadzone ponad dach kominy z kanałami wentylacyjnymi. Wentylacja grawitacyjna jest też niezbędna w kotłowniach z kotłami na paliwo stałe lub gazowymi i olejowymi z otwartą komorą spalania, nawet jeśli pozostałe pomieszczenia wyposażono w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a więc niewymagającą komina.

Ile kominów?

W dobrym projekcie wszystkie niezbędne w domu kanały zgrupowane są w możliwie najmniejszej liczbie kominów. Obniża to koszty budowy, ponadto liczne kominy są wątpliwą ozdobą dachu, a każdy z nich wymaga fachowej obróbki blacharskiej w miejscu przejścia przez dach. Zaletą zgrupowania kanałów jest to, że ogrzewają się one wzajemnie, co wpływa korzystnie na ciąg. Dlatego też pomieszczenia takie jak łazienki, kuchnia i kotłownia dobry projektant stara się umieścić obok siebie lub jedno nad drugim. Kiedy wybiera się projekt, warto na to zwrócić uwagę, bo takie zgrupowanie oznacza także mniejsze koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Schiedel