Kominy prefabrykowane

Kominy prefabrykowane

Zamiast kominów ceglanych coraz powszechniej stosuje się obecnie kominy prefabrykowane. Produkcja prefabrykatów odbywa się w warunkach, w których łatwiej o zachowanie należytej dokładności, a na placu budowy tylko się je montuje, w czym zdarza się mniej błędów niż przy tradycyjnym murowaniu kominów z cegły.

Kominy prefabrykowane są elementami systemów, obejmujących też wszelkie niezbędne akcesoria - np. drzwiczki rewizyjne czy wieńczące komin ?czapki? (daszki ochronne). Producenci systemów kominowych oferują też specjalne pustaki wentylacyjne (z wykonanymi kanałami) dopasowane wymiarami
do pozostałych elementów.

Prefabrykowany komin ceramiczny.
Rurę tworzącą przewód kominowy
wykonuje się z ceramiki szamotowej
lub kamionki, obudową są zaś zwykle
pustaki keramzybetonowe.

zdjęcie: Leier

Ceramiczne

Warstwa wewnętrzna (kanał) takiego komina jest wykonana z rury ceramicznej, którą dobiera się stosownie do przeznaczenia - czy ma być dymowy, czy spalinowy (są też rury uniwersalne, nadające się do obydwu rodzajów spalin).

Obudowa komina wykonana jest z pustaków z betonu lekkiego. Przestrzeń pomiędzy obudową a rurą kanału może być pozostawiona pusta (może wtedy przez nią przepływać powietrze czerpane do spalania) lub znajduje się w niej warstwa wełny mineralnej, chroniąca obudowę przed przegrzaniem. Jednak także w kominach z izolacją zostawia się niewielkie kanały zapewniające wentylację wnętrza komina.

Komin ocieplony wełną mineralną.
Także w tym przypadku szacht kominowy
jest wentylowany przez specjalne
otwory. Niekiedy wysoki i wiotki
komin wzmacnia się, wsuwając w
te otwory pręty zbrojeniowe.

zdjęcie: Schiedel

Prefabrykowane kominy ceramiczne są stosunkowo ciężkie i jeśli nośność podłogi na gruncie jest niewystarczająca, trzeba je ustawiać na osobnym fundamencie.

Poszczególne odcinki rury tworzącej kanał kominowy łączy się specjalną zaprawą systemową. Obudowę muruje się na zwykłą zaprawę cementową. Murarz montujący komin powinien bardzo starannie usuwać z wnętrza kanału resztki zaprawy, a ostatni odcinek wkładu ceramicznego - odpiłować dokładnie na pożądany wymiar, na co warto zwrócić uwagę, bo wykonawcy często odłupują go młotkiem.

Uwaga! Produkuje się też kominy ceramiczno-stalowe, których przewód wewnętrzny jest ceramiczny, obudowa zaś - stalowa, cały komin jest więc lżejszy i łatwiejszy w montażu. Nie należy ich mylić z kominami stalowo-ceramicznymi, w których kanał wykonany jest z rury stalowej, obudowa zaś z ceramiki.