Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
Studio Z500
Gotowy projekt domu Z127 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
127.62m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Elementy więźby dachowej

Na elementy więźby dachowej składają się m. in. jętki, krokwie i wiązary. Elementy konstrukcji dachowej mają liczne nazwy regionalne, a więc można się spotkać z innym ich nazewnictwem. Belka podwalinowa (3) - belka na stropie, na której opierają się słupy w dachu o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Jętka (2) - pozioma belka łącząca pary krokwi w około 1/3 ich długości mierzonej od kalenicy. Są podporami krokwi, zwiększającymi ich nośność. Jętki wykonuje się także z desek przybitych obustronnie do krokwi. Jętka musi mieć dostateczną sztywność, dlatego jeśli jest wykonana z desek, trzeba w odstępach ok. 1 m wstawić między nie klocki usztywniające.

Kleszcze (3) - elementy z desek grubości 25-35 mm, spinające krokwie w konstrukcjach płatwiowych. Montuje się je poniżej płatwi.

Krokiew (4) - ukośna belka konstrukcji dachowej. Rząd krokwi połączonych parami na górze tworzy górną linię dachu nazywaną kalenicą. Krokwie mają przekrój prostokątny o stosunku szerokości do wysokości około 1:2. W załamaniach wklęsłych połaci dachowej, czyli koszach, montuje się krokwie o większym przekroju, nazywane krokwiami koszowymi. Narożna krokiew - na wypukłym załamaniu połaci dachowej - to krawężnica.

Krzyżulec (4) - ukośny element konstrukcji kratownicy.

Miecze (4) - skośne elementy łączące słupy z płatwiami, zmniejszające rozpiętość płatwi i usztywniające więźbę dachową w kierunku podłużnym.

Murłata (4) - pozioma belka o przekroju kwadratowym zamocowana do ścian i służąca jako oparcie krokwi, które łączy się z nią na zaciosy lub łączniki stalowe.

Płatew (4) - pozioma belka podparta słupami, na której opierają się krokwie. Płatwie wykonuje się z krawędziaków o przekroju kwadratowym lub - jeśli mają przenosić duże obciążenia - ze stalowych belek dwuteowych.

Wiatrownica (1) - ukośna deska łącząca krokwie i usztywniająca więźbę.

Wiązary (4) - podstawowe elementy konstrukcji więźby dachowej, wykonywane przez cieśli z pojedynczych elementów na miejscu budowy lub prefabrykowane zamawiane w wytwórni.

Zastrzał (4) - ukośna belka usztywniająca pionowe elementy konstrukcji.

opr.: Redakcja