Kupujesz system automatyki? Kupuj z pewnego źródła i u jednego producenta. Złe i dobre praktyki

Kupujesz system automatyki? Kupuj z pewnego źródła i u jednego producenta. Złe i dobre praktyki

By uniknąć kłopotów podczas eksploatacji systemu automatyki do bram i drzwi garażowych, powinniśmy wszystkie elementy kupować u jednego producenta. Korzystajmy też z autoryzowanych ekip montażowych i serwisowych. Jakie korzyści mamy z zakupu całego systemu w jednej firmie?

Po pierwsze mamy gwarancję. Na przykład napędy firmy FAAC są objęte 2-letnia gwarancją, ale pamiętajmy, że tylko markowe produkty, kupione u autoryzowanego przedstawiciela FAAC mają taką gwarancję. Lista firm autoryzowanych przez FAAC w Polsce jest dostępna na stronie www.faac.pl/dealer-locator. Kupując urządzenia w tych firmach mamy pewność, że nie będzie problemu ani z warunkami gwarancji, ani ze skorzystaniem z profesjonalnego serwisu i doradztwa.

Uważajmy też na tzw. okazje - zakupy takich sprzętów, jak system automatyki u nieznanych sprzedawców, oferujących superceny, mogą skończyć się awarią systemu, a tym samym narazić naszych domowników na niebezpieczeństwo. Brama automatyczna to oczywiście ogromne ułatwienie i wygoda, ale może być zagrożeniem dla ludzi i zwierząt jeśli automatyka jest nieprawidłowo zamontowana czy zastosowane zostały nieoryginalne elementy wyposażenia (jak np. fotokomórki działające ze zbyt dużym opóźnieniem).

Wiele osób lubi zakupy w Internecie - oczywiście napędy i całe zestawy do bram automatycznych można tu kupić. Ale bądźmy ostrożni. Niektóre sklepy internetowe lub prywatne osoby sprzedają urządzenia bez autoryzacji i bez autoryzowanego montażu. Jakie to może mieć konsekwencje dla klienta? Otóż takie, że producent napędu, np. firma FAAC, nie zapewni serwisu gwarancyjnego, ponieważ nie odpowiada za produkty wprowadzone na rynek polski poza autoryzowaną siecią. Także jakość montażu automatyki może pozostawiać wiele do życzenia. Czyli znów wracamy do najlepszego rozwiązania - kupujmy wyłącznie w firmach autoryzowanych przez producentów.

Kolejna sprawa to możliwość rozszerzenia zamontowanej już automatyki w przyszłości. Jeżeli bierzemy to pod uwagę, to na pewno warto kupować wszystkie elementy od jednego producenta, bo tylko wtedy mamy gwarancję, że urządzenia będą ze sobą bezbłędnie współpracować. W praktyce do zamontowanej już centrali można dokładać kolejne udogodnienia i funkcje - listwy krawędziowe i dodatkowe fotokomórki, przycisk awaryjnego zatrzymania "stop" umożliwiający zatrzymanie poruszającej się bramy, klawiatury kodowe i czytniki zbliżeniowe, wymienić lampy na LED-owe czy dodać przełącznik kluczykowy do otwierania bramy bez pilota.

Centralę sterującą można wykorzystać nie tylko do bramy. Centrala sterująca to mózg automatyki wjazdowej. Warto wiedzieć, że nowoczesne centrale dają również możliwość podłączania dodatkowo do systemu alarmowego domu, systemu obsługującego rolety automatyczne czy oświetlenia na podjeździe. Planując takie wykorzystanie centrali, poinformujmy o tym sprzedawcę. W takiej sytuacji należy bowiem od razu kupić taki model centrali, który sprosta naszym oczekiwaniom. Na przykład modele FAAC E045 i E145 mają złącze typu BUS (FAAC 2easy), które umożliwia proste podłączanie urządzeń zabezpieczających do centrali. Mają programowalne wyjścia, dzięki którym stworzymy układ sterowania np. oświetleniem podjazdu. Więcej o centralach FAAC E045 i E145 http://faac.mojabudowa.pl/?fraza=FAAC+E045+.

Upewnijmy się też zawczasu, że dane urządzenie, które planujemy kupić będzie można podpiąć pod konkretną centralę sterującą.

źródło i zdjęcie: FAAC