Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jaką pojemność powinien mieć zasobnik dla 4-osobowej rodziny?

Im większa jest pojemność zasobnika, tym dłużej można korzystać ze zgromadzonej w nim ogrzanej wody, gdy utrzymuje się całkowite zachmurzenie.

Dla czteroosobowej rodziny warto kupić zbiornik o pojemności 600 l, którego pojemność pokryje zapotrzebowanie na ciepłą wodę całej rodziny przez dwa dni

W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się zasobniki o pojemności pokrywającej zapotrzebowanie na ciepłą wodę w ciągu dwóch dni, czyli 1,5-2 razy większej od dziennego zapotrzebowania na c.w.u., które wynosi 50-80 l wody (o temperaturze 60°C) na 1 osobę.

Najmniejsze ze zbiorników mają ok. 125 litrów. Pojemność zasobników musi być też dobrana do wielkości i sprawności kolektorów słonecznych. Dla dwuosobowej rodziny odpowiedni jest zbiornik 150-200-litrowy, dla czteroosobowej - 200-300-litrowy.

Jeśli zbiornik będzie za mały, czerpana z niego podczas niepogody ciepła woda szybko się skończy i trzeba będzie ją dogrzewać w sposób konwencjonalny.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Viessmann

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania