Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ile kolektorów słonecznych należy zamontować?

Powierzchnia kolektorów zależy m.in. od tego, do czego będą wykorzystywane: do całorocznego podgrzewania wody w niedużym domu całorocznym, do okresowego - w domu letniskowym czy też do podgrzewania wody w basenie.

Kolektory słoneczne różnią się między sobą pod względem wydajności i każdorazowo trzeba sprawdzić, ile kolektorów konkretnego producenta pokryje 40-50% zapotrzebowania na c.w.u.

Przykładowo powierzchnia czynna jednego kolektora płaskiego wynosi średnio 2 m2 i zwykle instaluje się dwie lub trzy sztuki, które kosztują (bez montażu) 10-15 tys. zł.

Powyższe szacunkowe dane nizastąpią oczywiście wizyty instalatora, który poinformuje o liczbie potrzebnych kolektorów słonecznych oraz kosztach całego systemu solarnego i jego montażu.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania