Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy kolektory słoneczne się opłacają?

Najbardziej - w domach ogrzewanych wyłącznie prądem. Mogą też być opłacalne w domach ogrzewanych olejem opałowym lub gazem płynnym.

O takiej inwestycji warto zatem pomyśleć już na etapie projektowania domu: wtedy można kompleksowo zaplanować cały system grzewczy i zamontowanie kolektorów w połaci dachowej.

Kolektory słoneczne mogą też być dobrym rozwiązaniem w domach ogrzewanych paliwem stałym: latem, gdy nie trzeba dogrzewać domu, palenie w kotle, aby podgrzać tylko ciepłą wodę, jest dość kłopotliwe. Ponadto niektóre kotły mają niższą sprawność, gdy ogrzewają wyłącznie wodę użytkową.

Warto także kupić kolektory słoneczne do domu, w którym zużywa się dużo ciepłej wody. Opłacalne są w instalacjach podgrzewania wody w basenie, a także w domach letniskowych.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania