Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy warto w domu energooszczędnym zastosować ogrzewanie nadmuchowe?

Tak, ogrzewanie nadmuchowe jest systemem szeroko rozpowszechnionym w USA i Kanadzie, a ostatnio zyskuje również na popularności w Polsce.

Do ogrzewania powietrza wykorzystuje się piec nadmuchowy z wymiennikiem ciepła zasilany gazem, olejem opałowym, ciepłą wodą lub wyposażony w elektryczną nagrzewnicę. Jako źródło zasilania można wykorzystać również: gazowy kocioł kondensacyjny, pompę ciepła typu powietrze- powietrze, nagrzewnice powietrza na paliwa stałe lub kominek.

Ogrzewanie nadmuchowe łatwo powiązać z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powracające z układu wentylacyjnego zużyte powietrze przepuszczane jest przez wymiennik krzyżowy, który umożliwia odzysk pozostałego ciepła poprzez wymieszanie go ze świeżym powietrzem, płynącym z czerpni zewnętrznej. Tak przygotowane powietrze przechodzi przez filtr, w którym jest oczyszczone oraz do pieca nadmuchowego, gdzie jest ogrzewane. Następnie ciepłe powietrze wydmuchiwane jest do kanałów, którymi jest dostarczane do poszczególnych pomieszczeń. Kanały transportujące powietrze wykonywane są zwykle z blachy stalowej ocynkowanej i izolowane wełną mineralną oraz warstwą folii aluminiowej. Można je również wykonać z tworzyw sztucznych. Charakteryzują się małym ciężarem oraz dobrym stopniem izolacji termicznej i akustycznej.

Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest możliwość wykorzystywania go w lecie do klimatyzowania pomieszczeń. W tym celu, na kanale za piecem instaluje się chłodnicę powietrza, która w okresie letnim, będzie schładzać powietrze dochodzące z czerpni. Tak więc koszt inwestycji rozkładać się będzie na dwa systemy - grzania i chodzenia.

Piec nadmuchowy dla domu o powierzchni 150 m2 kosztuje 8000-10 000 zł, a kompletna instalacja 15 000-20 000 zł.

opr.: Redakcja
zdjęcie: ATC Poland

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania