Projekty domów

MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Amarant wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
123.90m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nowoczesny kocioł na paliwo stałe

Kocioł na węgiel lub drewno to komfort cieplny za niską cenę i coraz mniej uciążliwości pod warunkiem, że jest to kocioł nowoczesny i dobrze współpracujący z zaprojektowaną instalacją. Chociaż eksploatacja takich kotłów jest bardziej uciążliwa niż olejowych lub gazowych, to można już kupić takie modele, w których paliwo uzupełnia się co kilka dni, a nie co kilka godzin, jak kiedyś.

Przed wyborem kotła na paliwo stałe warto zastanowić się nad komfortem obsługi kotła, częstotliwością dokładania opału - czy możemy robić to codziennie, czy może wolimy raz na tydzień? Wybierając kocioł, warto sprawdzić, jaką pojemność ma jego komora zasypowa. Weźmy także pod uwagę, czy ważna jest dla nas możliwość automatycznego sterowania jego pracą.

Warto wiedzieć, że kotły na paliwa stałe są bardzo zróżnicowane. Są takie, do których trzeba dosypywać paliwo kilka razy na dobę i nie mają one skutecznej regulacji intensywności spalania. Są też kotły z automatyką oraz podajnikiem paliwa - a więc prawie bezobsługowe. Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym jest droższy.

Jeśli kocioł jest dopasowany do wybranego paliwa, to jego eksploatacja jest tania. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie właśnie należy stosować do pełnego wykorzystania jego możliwości. Jeśli bowiem użyjemy tańszego zamiennika, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia.

Trzeba też zwrócić uwagę na sprawność spalania. Warto wiedzieć, że w praktyce sprawność jest niższa niż nominalna, czyli ta podawana przez producenta. Eksploatacyjna sprawność spalania - zależnie od budowy i wyposażenia kotła w urządzenia sterujące - wynosi 60-80%.

Nowoczesny kocioł

Automatyka kotła uwalnia nas od wielu czynności eksploatacyjnych: nie musimy doglądać ilości paliwa, która trafia do kotła, nie trzeba też regulować intensywności spalania. Warto więc zainwestować w kocioł z zasobnikiem i podajnikiem paliwa, dobrym sterownikiem, który będzie nadzorował dozowanie opału oraz ilości powietrza do spalania.

Często potrzebne są również urządzenia, które mieszają gorącą wodę, zasilającą instalację z wodą ochłodzoną, już z niej powracającą, ponieważ nie zawsze temperatura dobra dla grzejników jest dobra także dla kotła. Aby kocioł dobrze pracował, trzeba również dobrać odpowiednią pompę przetłaczającą wodę grzewczą, a czasem też trzeba kupić urządzenia, które wspomagają słaby ciąg kominowy.Zdaniem eksperta

Sprawny, wydajny i bezawaryjny kocioł gazowy to podstawa dobrze funkcjonującej instalacji grzewczej. Z tego też względu musi on regularnie przechodzić przeglądy techniczne i w miarę potrzeby być naprawiany lub zastąpiony innym modelem. Doświadczenie pokazuje jednak, że większość ludzi decyduje się na zakup nowego kotła dopiero wówczas, gdy stary całkowicie odmówi dalszej pracy. Czy słusznie?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania