Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy w domu poddawanym termomodernizacji powinno się wymieniać stary kocioł?

W ciągu kilkunastu ostatnich lat sprawność kotłów grzewczych podniosła się o 10-15%, takie zatem oszczędności można uzyskać wymieniając stary kocioł na nowoczesny. Nie każda taka wymiana jest bezproblemowa.

Rozwagi wymaga na przykład wymiana urządzenia starego typu na kocioł kondensacyjny. Pełne wykorzystanie jego bardzo wysokiej sprawności jest możliwe tylko wówczas, gdy temperatura wody zasilającej jest stosunkowo niska (około 55°C).

Aby wymiana starego kotła na kondensacyjny była racjonalna wymienić warto również stare (żeliwne) grzejniki i tam, gdzie to możliwe (korytarz, kuchnia, łazienki, salon) ułożyć wodne ogrzewanie podłogowe. Bowiem kocioł kondensacyjny najefektywniej współpracuje z podłogówką.

Niestaty taka kompleksowa modernizacja systemu grzewczego wymaga sporych nakładów finansowych (15 000-20 000 zł).

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania