Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy w domu poddawanym termomodernizacji powinno się wymieniać stary kocioł?

W ciągu kilkunastu ostatnich lat sprawność kotłów grzewczych podniosła się o 10-15%, takie zatem oszczędności można uzyskać wymieniając stary kocioł na nowoczesny. Nie każda taka wymiana jest bezproblemowa.

Rozwagi wymaga na przykład wymiana urządzenia starego typu na kocioł kondensacyjny. Pełne wykorzystanie jego bardzo wysokiej sprawności jest możliwe tylko wówczas, gdy temperatura wody zasilającej jest stosunkowo niska (około 55°C).

Aby wymiana starego kotła na kondensacyjny była racjonalna wymienić warto również stare (żeliwne) grzejniki i tam, gdzie to możliwe (korytarz, kuchnia, łazienki, salon) ułożyć wodne ogrzewanie podłogowe. Bowiem kocioł kondensacyjny najefektywniej współpracuje z podłogówką.

Niestaty taka kompleksowa modernizacja systemu grzewczego wymaga sporych nakładów finansowych (15 000-20 000 zł).

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania