Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne kotły: zgazowujące i na słomę

Eksploatacja kotła na paliwo stałe jest tania, jeśli jest on dopasowany do wybranego paliwa. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie właśnie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy.

Kotły na słomę są przeznaczone zwykle tylko do tego jednego paliwa, ale czasem można w nich również spalać drewno. Warto wybrać taki kocioł, jeśli można w okolicy niedrogo kupić słomę lub można ją mieć z własnych upraw. Słoma ma dużą objętość i z tego względu potrzebna jest bardzo duża przestrzeń do jej magazynowania. Ponadto ze względu na znacznie niższą w porównaniu z węglem wartość opałową, zapasów potrzeba znacznie więcej. Kotły na słomę zazwyczaj nie są produkowane w wersji z podajnikiem. Dzięki temu, że mają dużą pojemność, paliwo można uzupełniać co kilkanaście godzin.

Kotły przystosowane do spalania wyłącznie drewna to zazwyczaj kotły zgazowujące. Mają wysoką sprawność - około 85% i długi czas pracy pomiędzy uzupełnieniami paliwa. W warunkach niedostatku powietrza w takim kotle zachodzi spalanie wstępne; wtedy wydziela się gaz drzewny, którego głównym składnikiem jest metan.

Budowa i zasada działania kotła zgazowującego

Gaz drzewny razem z innymi produktami niepełnego spalania miesza się z powietrzem i płonie - zachodzi wtedy spalanie główne. Spaliny, które wtedy powstają, są jeszcze dopalane. Kotły te osiągają bardzo wysoką sprawność - do 90%, a spalanie jednego załadunku drewna trwa od kilku do kilkunastu godzin.

Kotły zgazowujące zużywają znacznie mniej drewna niż najprostsze kotły ze spalaniem górnym. Najlepiej w nich palić drewnem dobrze wysuszonym, ponieważ w przeciwnym razie dużo energii cieplnej będzie zużywane na jego dosuszenie. Pamiętajmy, aby nie wrzucać do tych kotłów drewna lakierowanego, klejonego lub zabezpieczonego środkami chemicznymi, ponieważ można w ten sposób uszkodzić kocioł na skutek reakcji tych związków ze stalą, poza tym jest to szkodliwe dla środowiska.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Kostrzewa

 

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania