Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Bezpieczeństwo pracy kotła na paliwo stałe

Instalacja, w której pracuje kocioł na paliwo stałe, musi być zabezpieczona otwartym naczyniem wzbiorczym. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, ponieważ przy niekontrolowanym wzroście temperatury wody w obiegu lub jej niedostatku mogłoby dojść do nadmiernego wzrostu ciśnienia i rozerwania kotła lub instalacji.

Kocioł na paliwo stałe musi mieć własną rurę bezpieczeństwa o średnicy wewnętrznej co najmniej 25 mm. Rura ta prowadzi do naczynia wzbiorczego. Na rurze bezpieczeństwa nie wolno montować żadnych zaworów. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się naczynie wzbiorcze, temperatura nie może spadać poniżej 0°C, ponieważ zamarzająca woda uniemożliwiłaby funkcjonowanie instalacji.

 

Naczynie wzbiorcze musi być umieszczone co najmniej 0,5 m ponad najwyżej położonym punktem instalacji. Zamknięte naczynie wzbiorcze dopuszcza się tylko w takich instalacjach z kotłem na paliwo stałe, w których kocioł ma dodatkowe zabezpieczenia odprowadzające nadmiar ciepła. Takimi zabezpieczeniami - zgodnie z polskimi normami - są wężownica schładzająca umieszczona w przestrzeni wodnej kotła oraz zawór termiczny, który otwiera dopływ zimnej wody wodociągowej do wężownicy wtedy, gdy nadmiernie wzrośnie temperatura.

Kotły, które mają współpracować z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, najczęściej mają również urządzenie, które umożliwia odcięcie dopływu powietrza do spalania.

opr.: Redakcja
zdjęcia: www.ogrzewnictwo.pl , Metalerg

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania