Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kocioł żeliwny czy stalowy?

Kotły żeliwne są odporne na korozję, a ich trwałość określa się na 20-25 lat.

Czasem kotły żeliwne zbudowane są z segmentów, których liczbę można zmienić i w ten sposób zmodyfikować moc kotła. Jeśli nastąpi awaria, uszkodzony element można wymienić. Kotły stalowe kupuje się gotowe i nie można zmienić ich mocy. Są lżejsze od kotłów żeliwnych, ale trwałość ich jest mniejsza - ok. 15 lat. Konstrukcję takiego kotła dobiera się do paliwa, jakie będzie w nim spalane jako podstawowe.

Kotły stalowe produkuje się z górnym i z dolnym spalaniem. Są przeznaczone do opalania węglem lub biomasą. Warto wiedzieć, że na elementach kotłów
stalowych nie zatrzymuje się sadza, można więc palić w nich opałem nawet gorszej jakości.

Kiedy kupuje się kocioł stalowy, trzeba sprawdzić, z jak grubej blachy wykonana jest komora spalania i czy ma ona odpowiednią izolację termiczną. Cienka blacha może szybciej ulec korozji, natomiast zła izolacja powoduje niepotrzebne straty ciepła do otoczenia.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania