Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kocioł żeliwny czy stalowy?

Kotły żeliwne są odporne na korozję, a ich trwałość określa się na 20-25 lat.

Czasem kotły żeliwne zbudowane są z segmentów, których liczbę można zmienić i w ten sposób zmodyfikować moc kotła. Jeśli nastąpi awaria, uszkodzony element można wymienić. Kotły stalowe kupuje się gotowe i nie można zmienić ich mocy. Są lżejsze od kotłów żeliwnych, ale trwałość ich jest mniejsza - ok. 15 lat. Konstrukcję takiego kotła dobiera się do paliwa, jakie będzie w nim spalane jako podstawowe.

Kotły stalowe produkuje się z górnym i z dolnym spalaniem. Są przeznaczone do opalania węglem lub biomasą. Warto wiedzieć, że na elementach kotłów
stalowych nie zatrzymuje się sadza, można więc palić w nich opałem nawet gorszej jakości.

Kiedy kupuje się kocioł stalowy, trzeba sprawdzić, z jak grubej blachy wykonana jest komora spalania i czy ma ona odpowiednią izolację termiczną. Cienka blacha może szybciej ulec korozji, natomiast zła izolacja powoduje niepotrzebne straty ciepła do otoczenia.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania