Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wybierz kocioł z atestem

Kocioł najlepiej wybierać spośród urządzeń przebadanych przez niezależny od producenta ośrodek badawczy, który wystawia urządzeniom stosowne atesty.

Mamy wówczas pewność, że deklarowane przez producenta parametry odpowiadają rzeczywistości. Ponadto niektóre gminy w ramach realizacji tzw. Programów Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), czyli ograniczania ilości zanieczyszczeń emitowanych przez domowe kotły, oferuje dotacje inwestorom, którzy kupują kotły o potwierdzonej atestem niewielkiej emisji zanieczyszczeń. Takie badania atestacyjne przeprowadzają (na wniosek producenta) Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu oraz Instytut Techniki Cieplnej i Sanitarnej (ITCiS) w Radomiu. Wydawane przez nie atesty nazywane są popularnie "jabłuszkiem" i "śliweczką".

Uwaga! Badaniom poddaje się kotły pracujące z mocą nominalną, a w domowej instalacji kocioł zwykle (ponad 90% sezonu grzewczego) pracuje ze znacznie mniejszą mocą. Nie można zatem wyników badań przenosić bezpośrednio na praktykę eksploatacyjną, jednak ta sama procedura badawcza umożliwia porównanie różnych atestowanych urządzeń.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania