Ekonomiczny i ekologiczny kocioł węglowy

Ekonomiczny i ekologiczny kocioł węglowy

Popularność paliw stałych wynika głównie z ich stosunkowo niskiej ceny. Często są też wybierane z konieczności, gdy koszty inwestycji lub eksploatacji innych źródeł ciepła są dla nas zbyt wysokie.

Paliwo

Spalanie paliw stałych jest wbrew pozorom bardzo złożonym i trudnym do kontrolowania procesem. Mimo to nie musi przysparzać kłopotów, a pracę kotła da się zautomatyzować - pod warunkiem jednak, że zadbamy o dobrą jakość paliwa. Nie bez przyczyny nowoczesne kotły węglowe są przeznaczone do spalania tzw. węgla kwalifikowanego o ściśle określonych parametrach (najpopularniejszy jest tzw. groszek). Podobnie pellety wyróżniają się spośród innych paliw z biomasy standaryzowanymi, powtarzalnymi parametrami.

Nawet najlepszy kocioł węglowy z nowoczesnym sterownikiem nie będzie dobrze pracował na paliwie złej jakości. Wybierzmy taki kocioł, dla którego wybrane przez nas paliwo przewidziano jako podstawowe. Najlepiej sprawdzić to w dokumentacji kotła - w tzw. danych techniczno-rozruchowych (DTR), a nie opierać się tylko na informacji sprzedawcy. Uwaga! Nawet jeśli producent dopuszcza stosowanie innego paliwa, np. peletów zamiast węgla-groszku, to na takim ?zastępczym? paliwie kocioł będzie pracował gorzej.

Praca kotła

Od kotła oczekujemy, by miał wysoką sprawność, przekazywał do instalacji wymaganą ilość ciepła i zapewniał właściwą temperaturę wody grzewczej, a przy tym emitował jak najmniej zanieczyszczeń.

Wymaga to kontroli następujących podstawowych parametrów:
1) ilości paliwa, które trafia do kotła;
2) intensywności (szybkości) spalania;
3) jakości spalania, która zależy od składu paliwa, ilości powietrza do spalania oraz temperatury panującej w kotle.

Teoretycznie wszystko to można zrobić ręcznie, tyle że palacz musiałby być doświadczony, mieć mnóstwo wolnego czasu oraz chęci, by spędzać go w kotłowni. W kotłowni w domu jednorodzinnym to nierealne, dlatego decydujemy się na automatykę, która uwalnia użytkowników od wielu czynności eksploatacyjnych.

W praktyce potrzebny jest kocioł z zasobnikiem i podajnikiem paliwa, dobrym sterownikiem, który będzie nadzorował dozowanie opału oraz ilości powietrza do spalania. Bardzo często potrzebne będą też urządzenia mieszające gorącą wodę zasilającą instalację z ochłodzoną, już z niej powracającą, bo niekoniecznie temperatura dobra dla grzejników jest również dobra dla kotła.

Właściwa praca kotła w instalacji grzewczej wymaga też dobrania odpowiedniej pompy przetłaczającej wodę grzewczą, a niekiedy niezbędne są też urządzenia wspomagające zbyt słaby ciąg kominowy.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcia: Elektromet, Thermostahl