Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Odprowadzanie ścieków, a odległość pionu kanalizacyjnego

Gdy nie ma możliwości podłączenia się do istniejącego pionu kanalizacyjnego, to problem odprowadzenia ścieków można rozwiązać w dwojaki sposób.

Jeśli usytuowanie rury na zewnątrz domu odprowadzającej ścieki do szamba czy sieci kanalizacyjnej jest korzystne, to najlepiej będzie wykonać dodatkową odnogę na istniejącej rurze. Wstawia się wtedy do niej trójnik połączony z nowym pionem. Jeśli w głównym budynku napowietrzanie instalacji odbywa się przez nawiewnik dachowy, na nowym pionie można zamontować jedynie zawór napowietrzający i nie wyprowadzać go ponad dach.

 

Drugi sposób na odprowadzenie ścieków to zainstalowanie kompaktowej pompy przetłaczającej i rozdrabniającej, zintegrowanej z miską sedesową. Do pompy można podłączyć również inne przybory sanitarne. Jeśli zamontowany będzie też zlewozmywak, to warto wyposażyć go w rozdrabniacz odpadków. Gdyby bowiem do rur przedostały się większe zanieczyszczenia, mogłoby dojść do zablokowania pompy przetłaczającej.

Ścieki przetłaczane przez pompę można odprowadzić powyżej poziomu odpływu na odległość kilku metrów nawet dość cienkimi rurami (o średnicy 25?32 mm). Niedogodnością takiego rozwiązania jest niemożność korzystania z urządzeń sanitarnych w przypadku zaniku prądu.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania