Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ile okien w pomieszczeniu?

Lukarnę lepiej zbudować jedną większą niż kilka mniejszych.

Mniej skomplikuje bryłę dachu, mniej będzie powierzchni do ocieplenia, łatwiej wykona się obróbki, prostsze też będzie odprowadzanie wody opadowej i mniej miejsc, w których będzie zalegał śnieg, a dzięki temu też mniejsze koszty. Dwie czy trzy węższe lukarny będą też mniej funkcjonalne we wnętrzu ? trudniej z nimi zaaranżować przestrzeń niż z jedną szeroką.

Lukarny stanowią dominującą część dachu, są więc widoczne z daleka. Warto o tym pamiętać, gdy planuje się adaptację czy przebudowę poddasza. Czy lukarny będą pasować do kształtu dachu, czy nie zniekształcą bryły domu, czy nie zmienią niekorzystnie jego charakteru?

Okien dachowych lepiej zamontować kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych odstępach na połaci dachowej niż jedno duże tej samej wielkości. Dzięki temu w pomieszczeniach będzie jaśniej. Jeśli okna zamontujemy na różnych płaszczyznach, światło będzie docierać do pomieszczenia o różnych porach dnia.

Okna dachowe nie wystają ponad płaszczyznę dachu, więc są mało widoczne. Takie okna warto zatem stosować w budynkach, których kształt bryły i charakter nam odpowiada i nie chcemy go zmieniać.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania