Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowa okien dachowych i lukarn

Okna połaciowe, podobnie jak te montowane na niższych kondygnacjach, składają się ze skrzydła, ościeżnicy, szyby, okuć. Mają także kołnierze uszczelniające, które zazwyczaj sprzedawane są łącznie z oknem.

Ramy okien dachowych najczęściej wykonuje się z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, impregnowanego i dwu- lub trzykrotnie lakierowanego. Ramy od zewnątrz osłania się specjalnymi kołnierzami z aluminium, miedzi lub blachy cynkowo-tytanowej. W sprzedaży są też okna z PVC lub takie, których tylko zewnętrzna warstwa wykonana jest z tworzywa, wewnętrzna z drewna. Szyby najczęściej wykonane są z dwóch połączonych ze sobą tafli szkła (podobnie jak w oknach tradycyjnych), z zewnętrzną szybą hartowaną (trudniej ją stłuc), samoczyszczącą lub energooszczędną.

Rodzaje lukarny
a) jednospadowa,
b) dwuspadowa

Lukarny, czyli konstrukcje ze ściany frontowej (z oknem), ścianek bocznych i daszka. Jeśli pomieszczenie jest adaptowane i szerokość lukarny nie przekracza dwóch metrów, ściankę frontową buduje się z drewna. Jeśli ściany lukarny są szersze niż 2 m, lepiej wykonać je z żelbetu (oczywiście w przypadku adaptacji poddasza jest to mało wygodne). Ścianki boczne to konstrukcja szkieletowa, którą obija się płytami OSB i wykańcza oblicówką z drewna lub materiałem, którym pokryty jest dach. Daszek lukarny pokrywa się takim samym materiałem, jak dach domu.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania