Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W jakim czasie może zwrócić się inwestycja w okna energooszczędne?

Załóżmy, że okna energooszczędne mogą przynieść do 15% zwrotów rocznych kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu.

Roczne wydatki na ogrzewanie gazem ziemnym domu o powierzchni 112 m2 to ok. 2500 zł. Koszt okien energooszczędnych (0,8 [W/(m2?K)])(Thermic 90, Oknoplast) do domu z przykładu to ok. 13 433,68 zł brutto. Koszt okien o niższym współczynniku (U<1,36 [W/(m2?K)] (np. Platinum, Oknoplast) do domu z przykładu to ok. 10 440,27 zł brutto.

Różnica zatem między kwotą łączną za jednakowe pod względem wielkości, materiału wykonania i wykończenia, lecz o różnym współczynniku przenikania ciepła okna do domu jednorodzinnego o założonej powierzchni wynosi 2993,41 zł brutto.

Dzieląc tę wielkość przez 15% kosztów rocznych ponoszonych na ogrzewanie domu 112 m2, tj. 375 zł, można stwierdzić, że już po 8 latach eksploatacji okien energooszczędnych zwróci się nam różnica kosztów, jaką musielibyśmy zapłacić, kupując takie okna. To bardzo optymistyczna perspektywa, zważywszy, że całkowity czas eksploatacji okien to ok. 30 lat - zatem pozostałe 22 lata użytkowania okien to czysty zysk!

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania