Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energooszczędność a rozmieszczenie okien

Najnowocześniejsze dostępne na rynku okno o najlepszych parametrach izolacyjnych wypuszcza z budynku więcej ciepła, niż średnio zaizolowana ściana. Z drugiej jednak strony, dzięki temu, że okna są przeźroczyste, wpada przez nie światło słoneczne, które dostarcza do wnętrza energię cieplną.

Właściwe rozmieszczenie okien o dobrych parametrach pozwala wybudować dom o niskim zapotrzebowaniu na energię. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest montaż jak największej powierzchni szyb na południowej elewacji budynku. Okna tam umiejscowione zmniejszają bowiem zapotrzebowanie na ciepło.

Umieszczenie okien na ścianach wschodnich i zachodnich nie jest już tak korzystne. Promienie słoneczne bowiem padają na nie tylko rano i po południu, gdy słońce jest nisko, a kąt padania promieni nie jest tak korzystny. Przeszklenia o największej powierzchni powinny być umieszczone na południowej elewacji domu energooszczędnego. Trzeba jednak zapewnić możliwość ich zasłaniania latem.

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania