Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czym jest pompa ciepła?

To urządzenie działające identycznie jak lodówka, tyle że ciepło odebrane z tzw. dolnego źródła (grunt, woda, powietrze) jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej.

Źródło ciepła (czyli tzw. dolne źródło) ma temperaturę niższą (np. woda gruntowa ma temperaturę ok. 10°C) niż wynosi temperatura górnego źródła (np. temperatura wody w instalacji podłogowej - ok. 30°C).

Zatem transport ciepła odbywa się w kierunku sprzecznym z naturalnym biegiem rzeczy - od ciała zimniejszego do cieplejszego. Ten transport ciepła "pod górkę" wykonuje pompa ciepła, a właściwie agregat sprężarkowy stanowiący jej serce.

Zużywając 1 kWh energii elektrycznej pompa ciepła "przepompowuje" z dolnego źródła do pomieszczeń 2-4 kWh energii cieplnej, a więc efektywnie dostarcza 3-5 kWh energii cieplnej. Można więc przyjąć, że ? ciepła ogrzewającego dom pochodzi z energii słonecznej (skumulowanej w ziemi, wodzie lub powietrzu), a tylko ? z elektrowni. Inaczej mówiac, jeżli ogrzewamy dom prądem, to zastosowanie pompy ciepła pozwala czterokrotnie obniżyć rachunki za prąd.

Przy obecnych cenach oleju i gazu jest to również ogrzewanie ponad 4 razy tańsze niż olejem i ponad 2 razy tańsze niż gazem ziemnym. Ogrzewanie pompą ciepła jest  obecnie najtańszym ogrzewaniem w Polsce, tańszym nawet niż ogrzewanie węglem.

opr.: prof. Wiesław Marciniak

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania