Czy stary kocioł grzewczy można zastąpić pompą ciepła?

Najmniej kłopotliwe jest zainstalowanie pompy czerpiącej ciepło z powietrza, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model montowany na zewnątrz budynku.

Taka pompa ciepła jednak najmniej efektywnie pracuje zimą - czyli wówczas, gdy zużywamy najwięcej energii na ogrzewanie. Zainstalowanie pompy czerpiącej ciepło z gruntu lub wód podziemnych jest bardziej kłopotliwe, nawet jeśli zdecydujemy się na pionowe odwierty (kosztowne), a nie kolektory ułożone poziomo w gruncie (tańsze, ale wymagające rozkopania dużej powierzchni działki).

Koszty eksploatacji pompy ciepła czerpiącej ciepło z gruntu są jednak niższe niż pompy powietrznej, zwykle niższe od kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Decyzję o zainstalowaniu pompy ciepła powinno poprzedzić rzetelne zbadanie przez doświadczonego specjalistę zapotrzebowania domu na energię. Nie bez znaczenia są również ograniczenia, jakie stwarza działka.

Dobór parametrów samej pompy ciepła oraz instalacji po stronie źródła ciepła jest zdecydowanie trudniejszy niż dobór kotła. Najmniej kłopotliwe pod tym względem są oczywiście pompy powietrzne, bo w ich przypadku właściwie nie ma instalacji po stronie źródła ciepła.

opr.: Redakcja