Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy stary kocioł grzewczy można zastąpić pompą ciepła?

Najmniej kłopotliwe jest zainstalowanie pompy czerpiącej ciepło z powietrza, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na model montowany na zewnątrz budynku.

Taka pompa ciepła jednak najmniej efektywnie pracuje zimą - czyli wówczas, gdy zużywamy najwięcej energii na ogrzewanie. Zainstalowanie pompy czerpiącej ciepło z gruntu lub wód podziemnych jest bardziej kłopotliwe, nawet jeśli zdecydujemy się na pionowe odwierty (kosztowne), a nie kolektory ułożone poziomo w gruncie (tańsze, ale wymagające rozkopania dużej powierzchni działki).

Koszty eksploatacji pompy ciepła czerpiącej ciepło z gruntu są jednak niższe niż pompy powietrznej, zwykle niższe od kosztów ogrzewania gazem ziemnym. Decyzję o zainstalowaniu pompy ciepła powinno poprzedzić rzetelne zbadanie przez doświadczonego specjalistę zapotrzebowania domu na energię. Nie bez znaczenia są również ograniczenia, jakie stwarza działka.

Dobór parametrów samej pompy ciepła oraz instalacji po stronie źródła ciepła jest zdecydowanie trudniejszy niż dobór kotła. Najmniej kłopotliwe pod tym względem są oczywiście pompy powietrzne, bo w ich przypadku właściwie nie ma instalacji po stronie źródła ciepła.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania