Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ściany betonowane w kształtkach styropianowych

Ściany zewnętrzne można betonować w tzw. deskowaniu traconym z kształtek styropianowych,.

Kształtki styropianowe łączy się na wcisk dzięki wyprofilowanym krawędziom, po czym do utworzonych w nich kanałów wkłada się zbrojenie i betonuje. Po związaniu betonu powstaje ściana, której deskowanie przejmuje funkcję izolacji termicznej.

Gotowe ściany betonowane w kształtkach styropianowych mają grubość od 25 do 45 cm i współczynnik przenikania ciepła odpowiednio - U = 0,28-0,11 W/(m2?K). Przed otynkowaniem ścian od zewnątrz przeciera się je gruboziarnistym papierem ściernym lub specjalną pacą działającą na tej samej zasadzie, co tarka do warzyw. Czynności te mają na celu poprawić przyczepność tynku. Od zewnątrz ściany z kształtek styropianowych wykańcza się najczęściej tynkiem na siatce, ale można też je obmurować elewacyjną cegłą klinkierową lub licówką. Od wewnątrz zalecany jest suchy tynk z płyt gipsowo-kartonowych lub tynk gipsowy układany na mokro.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania