Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kształtki styropianowe. Zastosowanie i zalety

Obecnie najpopularniejsze ściany zewnętrzne w polskich domach składają się z warstwy nośnej z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego oraz mocowanej od zewnątrz izolacji cieplnej ze styropianu lub wełny mineralnej.

Ściany z kształtek styropianowych wypełnianych po ułożeniu betonem są do nich pod wieloma względami dość podobne. Tutaj również mamy warstwę nośną - rdzeń ze zbrojonego betonu - i ocieplenie ze styropianu. Przy czym technologia wznoszenia takiej konstrukcji jest inna niż tradycyjne murowanie.

Kształtki styropianowe przypominają dziecięce klocki. Układa się je, wykorzystując odpowiednio wyprofilowane zamki. Następnie, zgodnie z projektem, w puste przestrzenie wewnątrz kształtek wkłada się zbrojenie stalowe i wypełnia całość mieszanką betonową. W efekcie otrzymujemy solidny żelbetowy rdzeń grubości 15 cm, grubą izolację cieplną od strony zewnętrznej i cienką warstwę styropianu od strony zewnętrznej.

Wewnątrz można wykończyć ściany, przyklejając płyty gipsowo-kartonowe albo nakładając tynk gipsowy. Od zewnątrz zaś formuje się tynk cienkowarstwowy na siatce zatopionej w zaprawie klejowej. Ta warstwa nie różni się pod względem wykonawczym od najpopularniejszej w kraju metody nakładania tynku na ściany ocieplone płytami styropianowymi.

Zaletą kształtek styropianowych jest łatwość i szybkość wznoszenia ścian - elementy są dość duże, ale za to lekkie i składa się je niczym klocki Lego. Gotowa ściana, przy porównywalnej izolacyjności, jest przy tym cieńsza od tradycyjnej murowanej.

opr.: Jarosław Antkiewicz

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania