Rodzaje rekuperatorów stosowanych w domach jednorodzinnych

Rodzaje rekuperatorów stosowanych w domach jednorodzinnych

Rosnące ceny energii elektrycznej i cieplnej oraz dążenie właścicieli budynków do ograniczania kosztów użytkowania budynku powodują wzrost zainteresowania rekuperatorami. Obecnie budowane domy charakteryzują się wysoką energooszczędnością wynikającą z lepszej jakości stosowanych materiałów, z dbałości o odpowiednią termoizolację budynku i ze szczelności nowoczesnej stolarki budowlanej.

W Polsce najpopularniejsze są rekuperatory z wymiennikiem płytowym o krzyżowym przepływie powietrza. Zasada ich działania polega na tym, że powietrze z zewnątrz i powietrze usuwane z pomieszczeń przepływają na przemian pomiędzy równolegle ułożonymi, oddzielającymi je płytami wymiennika. Strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego są całkowicie rozdzielone i nie mieszając się, przekazują sobie ciepło.

Ciepło przenika przez płyty, ale dla wszelkich zanieczyszczeń i niepożądanych zapachów są one bardzo skuteczną barierą. Sprawność odzysku ciepła w rekuperatorach z wymiennikiem krzyżowym dochodzi do 60%. Można podnieść sprawność takiego układu nawet do 80%, łącząc dwa wymienniki szeregowo ze sobą.

Coraz większą popularnością cieszą się wymienniki przeciwprądowe. Zbudowane są podobnie jak krzyżowe. Różnica polega na sposobie przepływu powietrza. W wymiennikach przeciwprądowych strumienie powietrza płyną równolegle w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu sprawność odzysku ciepła dochodzi do 90%.

Niekiedy stosuje się wymienniki rurowe, jednak ze względu na duże wymiary ich zastosowanie jest ograniczone, mimo dość wysokiej sprawności (nawet powyżej 90%).

W sprzedaży są także wymienniki obrotowe. Są one również bardzo wydajne (sprawność 80?90%), ale mogą powodować mieszanie się świeżego i zużytego powietrza, co może być przyczyną rozchodzenia się w domu niepożądanych zapachów. Ich zaletą jest częściowy odzysk wilgoci zawartej w usuwanym powietrzu.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Rekuperatory.pl