Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie warunki powinna zapewniać wentylacja poszczególnych pomieszczeń?

Przepisy określają, jakie warunki powinna zapewniać wentylacja poszczególnych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że muszą być one wentylowane z taką intensywnością cały czas.

Współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić maks. 0,3 m3/(m?h?daPa2/3). Jednocześnie w pomieszczeniach mieszkalnych nominalny projektowany strumień powietrza wywiewanego nie powinien być mniejszy niż 20 m3/h na każdego domownika. Dla kuchni, łazienek i bezokiennych pomieszczeń gospodarczych wymagania wentylacyjne są następujące:


Powyższe wymagania nie uwzględniają potrzeb wentylacyjnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania palenisk otwartych: kominków ani kotłów grzewczych. Urządzeniom tym należy zapewnić niezależny dopływ powietrza zewnętrznego, przy czym praca wentylacji bytowej nie może zakłócać ciągu kominowego.

Najważniejszym parametrem decydującym o jakości powietrza wewnętrznego jest zawartość pary wodnej, która powstaje podczas oddychania, prania, gotowania, kąpieli i w wyniku parowania roślin. Przyjmuje się, że średnio w ciągu doby powstaje 2-4 g/m3/h pary wodnej (przy typowym użytkowaniu mieszkania). Utrzymanie optymalnej wilgotności względnej na poziomie 45-55% wymaga dostosowania wentylacji pomieszczeń pod kątem usuwania pary wodnej. W przeciętnych warunkach wymaga to wymiany powietrza na poziomie 0,2-0,5-krotności objętości wentylowanych wnętrz w ciągu godziny - dla domu o powierzchni 150 m2 średni strumień powietrza wentylacyjnego wyniesie więc 80-200 m3/h.

opr. : Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania