Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy im centrala wentylacyjna ma większą moc, tym więcej energii cieplnej może odzyskiwać?

Centrala wentylacyjna jest sercem systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. To dzięki niej możliwe jest dostarczenie do wnętrza domu odpowiedniej ilości świeżego, przefiltrowanego i wstępnie podgrzanego powietrza zewnętrznego oraz usunięcie zużytego.

Zależność ilości odzyskanej energii od mocy centrali z rekuperatorem nie jest niestety taka prosta. Instalacja o mocy rekuperatora większej niż wynika to z obliczeń (dostosowanej do większego przepływu powietrza) jest znacznie droższa (większa centrala wentylacyjna, większe średnice kanałów wentylacyjnych), większe też są koszty jej eksploatacji, a sprawność odzysku ciepła i tak nie będzie większa. Raczej okaże się, że zbyt duża wymiana powietrza w pomieszczeniach spowoduje przesuszenie go, co odbije się negatywnie na naszym samopoczuciu. Urządzenie pracuje najwydajniej jeśli nie jest zbyt obciążone, wówczas funkcjonuje na małych obrotach, na niskim biegu i zużywa najmniej energii. Optymalnie dobrany rekuperator powinien zapewniać skuteczną wentylację, pracując na jednym z niższych biegów.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania