Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy sposób wentylowania domu wpływa na energooszczędność budynku?

Ocieplony dom z nowymi szczelnymi oknami i drzwiami wymaga sprawnej wentylacji, inaczej bardzo szybko w pomieszczeniach zapanuje zaduch, szyby będą często zaparowane, a w wilgotniejszych miejscach mogą pojawić się pleśnie i z czasem ich zapach będzie stale wyczuwalny w pomieszczeniach.

Wentylacja grawitacyjna, jaką stosowano w starych domach, działa w sposób niekontrolowany, a ilość wymienianego przez nią powietrza jest uzależniona od takich czynników jak temperatura zewnętrzna oraz siła wiatru. Wadą wentylacji grawitacyjnej jest również to, że ciepło z usuwanego przez nią powietrza jest bezpowrotnie tracone. Dlatego taki sposób wentylowania budynku nie sprzyjs energooszczędności budynku.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zapewnia niezależną od pogody wymianę powietrza w pomieszczeniach i zasadniczo wpływa na energooszczędność budynku. Dzięki rekuperacji (odzyskiwaniu ciepła z usuwanego powietrza) straty ciepła można zmniejszyć nawet o 25%. Zamontowanie instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem wymaga dość znacznych przeróbek w domu. Trzeba rozprowadzić w budynku rury wentylacyjne dużej średnicy i ukryć je np. pod sufitami podwieszanymi. Kanały istniejącej instalacji grawitacyjnej można wykorzystać tylko w sprzyjających okolicznościach, ale zadecydować o tym powinien specjalista.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Rekuperatory.pl

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania