Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Obowiązki projektanta instalacji wentylacyjnej

Projekt instalacji wentylacyjnej powinien wykonać specjalista z doświadczeniem w projektowaniu instalacji do domów jednorodzinnych.

Projekt instalacji wentylacyjnej obliczy opory powietrza oraz spadki ciśnień w przewodach wentylacyjnych i dobierze odpowiednie ich długości oraz średnice. Bez dokładnych wyliczeń nie uda się tak dobrać urządzeń, w tym rekuperatora, aby jego wentylatory były w stanie zapewniać wymaganą wydajność wentylacji, ani też właściwie zmontować całej instalacji.

Do obowiązków projektanta instalacji wentylacyjnej należy wykonanie następujących czynności:

  • Zaplanowanie trasy kanałów wentylacyjnych - może je umieścić w sufitach podwieszanych, na poddaszu, w ściankach kolankowych lub odpowiednich szachtach instalacyjnych.
  • Dobranie średnic przewodów i przepustnic oraz mocy (wydajności) rekuperatora i sposobu regulacji prędkości pracy wentylatora - im większe możliwości regulacji, tym większe oszczędności energii.
  • Doprowadzienie do każdego z pomieszczeń budynku co najmniej jednego przewodu wentylacyjnego.
    Rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych tak, by powietrze wywiewane było z łazienek, toalet i kuchni, a nawiewane do sypialni, pokoi dziennych, salonu i gabinetu.
  • Zapewnienie swobodnej wymiany powietrza pomiędzy pomieszczeniami, a więc zaznaczenie w opisie projektu, jakie podcięcia lub otwory wentylacyjne należy zapewnić w drzwiach.
  • Zaplanowanie ocieplenia kanałów przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnica, poddasze).

opr.: Joanna Dąbrowska

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania