Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W jaki sposób powinno być rozplanowane wnętrze budynku energooszczędnego?

Od strony północnej pokoje powinny być osłonięte przez garaż lub pomieszczenia gospodarcze, takie jak garderoba czy pralnia, a te z kolei - składzikami, czyli pomieszczeniami, w których może panować jeszcze niższa temperatura.

Pomieszczenia mieszkalne budynku energooszczędnego z dużymi przeszkleniami powinny być usytuowane od strony południowej. Korzystne są także ogrody zimowe, które nawet nieogrzewane stanowią rodzaj bufora termicznego i dodatkowo osłaniają dom przed wiatrem.

Należy dążyć do tego, aby różnica temperatury pomiędzy sąsiadującymi strefami nie była większa niż 8?C, gdyż to zminimalizuje straty energii cieplnej pomiędzy pomieszczeniami budynku energooszczędnego. Na granicy stref powinno się zastosować ściany działowe o współczynniku przenikania ciepła U < 1,0 [W/(m2?K)] lub lepiej U < 0,60 [W/(m2?K)].
opr.: Redakcja

 

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania