Jaki komin zastosować do kotła kondensacyjnego?

Zainstalowanie urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania wiąże się koniecznością zastosowania nowoczesnych systemów kominowych.

Stosowane dotychczas układy spalinowe w urządzeniach typu B były przeznaczone wyłącznie do odprowadzania spalin na zewnątrz, podczas gdy obecne systemy służą zarówno do odprowadzenia spalin jak i dostarczania powietrza do spalania posiadając dodatkową, nie zawsze docenianą cechę - odzysku ciepła ze spalin i wykorzystywania go do podgrzewania powietrza. Takie systemy kominowe opracowane specjalnie dla urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania nazywane są Systemami Powietrzno-Spalinowymi.

Obecne przepisy zezwalają na odprowadzanie spalin na zewnątrz bezpośrednio przez ścianę budynku, z tym że przepisy ograniczają maksymalną moc kotłów kondensacyjnych do 21 kW dla domów jednorodzinnych wolnostojących oraz do 5 kW dla pozostałych budynków, przy czym w obu przypadkach wylot spalin powinien znajdować się w określonej odległości barier architektonicznych.

Systemy powietrzno-spalinowe możliwe są do zastosowania zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i budynkach wielokondygnacyjnych. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się zarówno współosiowe jak i rozdzielone układy powietrzno-spalinowe, natomiast w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych zbiorcze przewody powietrzno spalinowe (zwane czasami LAS), gdzie możliwe jest podłączenie kilku urządzeń gazowych do zbiorczego przewodu spalinowego.

Zbiorczy system powietrzno-spalinowy (LAS)

Ilość palenisk podłączonych do jednego przewodu spalinowego zależy od typu , mocy urządzeń grzewczych oraz wysokości i średnicy przewodów spalinowego. Obecnie domy jednorodzinne budowane są najczęściej bez piwnic, często jako parterowe i nie ma w nich specjalnie wydzielonych miejsc na kotłownie.

Podobna sytuacja ma miejsce w budownictwie wielorodzinnym co powoduje, że urządzenia grzewcze instalowane są najczęściej w małych pomieszczeniach technicznych, kuchniach lub łazienkach. Ponadto w domach parterowych występuje dodatkowy problem z kominem: bywa on często zbyt krótki, przez co może nie wytworzyć odpowiedniego ciągu do odprowadzania spalin z urządzenia grzewczego typu B.

Według obecnego stanu techniki, optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku wydaje się zastosowanie kotłów kondensacyjnych, które dają najlepszą gwarancję eliminacji zatruć tlenkiem węgla. Dzięki takiemu rozwiązaniu w budynkach jednorodzinnych nie ma konieczności budowy klasycznego wielkogabarytowego komina , a jedynie komin o niewielkim przekroju zapewniający niezbędną ilość powietrza spalania np. dla pojedynczego kotła typu C o mocy do 30 kW stosuje się przewody WSPS o średnicach 60/100 mm lub 80/125 mm, co wpływa na obniżenie kosztów ich budowy.

Z kolei w budynkach wielokondygnacyjnych można zastosować ceramiczne lub stalowe systemy zbiorcze powietrzno-spalinowe (LAS) do których podłączone są poszczególne urządzenia grzewcze .

Zbigniew Tałach

Kominy, wentylacja

Zobacz wypowiedzi
Stowarzyszenie

Ekspert firmy

Stowarzyszenie "Kominy Polskie"