Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu energooszczędnego?

Odpowiada: Artur Głuszcz - M&S Pomorska Fabryka Okien

Porównując okna pod kątem ich przydatności do budynku energooszczędnego w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagą ich izolacyjność termiczną.

Parametrem opisującym jakość tej izolacji jest współczynnik U, którego miarą jest W/m2K. Współczynnik ten opisuje straty mocy - energii i dlatego im jest niższy, tym lepiej. Należy jednak rozróżnić współczynnik U dla całego okna oznaczany jako Uw od współczynnika dla szyby oznaczanego jako Ug często mylnie branego jako współczynnik dla całego okna.

Oczywiście szyba ma największy wpływ na izolacyjność okna, ponieważ jej powierzchnia w oknie jest największa, ale nie należy zapominać również o ramie okiennej (U dla ramy oznaczany jest jako Uf) oraz o ramce dystansowej pomiędzy szybami, której jakość opisuje liniowy współczynnik ?, który opisuje straty energii na krawędzi szyby, a więc im niższy tym lepiej.

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone składające się najczęściej z dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych od siebie ramkami dystansowymi. Standardowa szyba zespolona jednokomorowa (dwie tafle szklane oddzielone przestrzenią wypełnioną najczęściej argonem) posiada współczynnik Ug na poziomie 1,0 - 1,1 W/m2K, natomiast dla szyby dwukomorowej (trzy tafle i dwie przestrzenie) Ug wynosi 0,5 - 0,7 W/m2K.

Dlatego właśnie do domów energooszczędnych powinno się wybierać przeszklenia dwukomorowe i najlepiej z tzw. "ciepłymi ramkami? ze stali lub tworzyw sztucznych, które mają niższy współczynnik ? od standardowych ramek aluminiowych.

Szerokość szyb dwukomorowych to najczęściej 36 i więcej milimetrów, dlatego można je stosować jedynie w oknach wykonanych z profili szerokości powyżej 70 mm. Szerokie profile drewniane umożliwiają zastosowanie przekładek termicznych, dzięki którym uzyskano współczynnik Uf na poziomie 0,8 - 1,0 W/m2K (standardowo 1,4 - 1,7).

Z kolei w  oknach PVC duża szerokość profili pozwala na wydzielenie wewnątrz profilu większej przestrzeni izolacyjnej najczęściej podzielonej na komory, przy czym kluczowa jest szerokość tej przestrzeni, a nie ilość komór, na które została podzielona tzn. niektóre szersze profile czterokomorowe będą izolowały lepiej niż węższe pięciokomorowe. Dostępne są też na rynku profile PVC ze wzmocnieniami innymi niż stalowe, dzięki czemu obniżono współczynnik Uf do poziomu 1,0 - 1,1 W/m2K (standardowo 1,3 - 1,6).

Zastosowanie szerokich profili PVC lub drewnianych z wkładkami izolacyjnymi o współczynnikach Uf na poziomie 0,8 - 1,1 oszklonych szybami dwukomorowymi o Ug w granicach 0,5 - 0,7 pozwala na uzyskanie współczynnika Uw dla całego okna poniżej 1,2. Jest to odpowiedni parametr dla domów energooszczędnych.

 

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej