Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu energooszczędnego?

Odpowiada: Artur Głuszcz - M&S Pomorska Fabryka Okien

Porównując okna pod kątem ich przydatności do budynku energooszczędnego w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagą ich izolacyjność termiczną.

Parametrem opisującym jakość tej izolacji jest współczynnik U, którego miarą jest W/m2K. Współczynnik ten opisuje straty mocy - energii i dlatego im jest niższy, tym lepiej. Należy jednak rozróżnić współczynnik U dla całego okna oznaczany jako Uw od współczynnika dla szyby oznaczanego jako Ug często mylnie branego jako współczynnik dla całego okna.

Oczywiście szyba ma największy wpływ na izolacyjność okna, ponieważ jej powierzchnia w oknie jest największa, ale nie należy zapominać również o ramie okiennej (U dla ramy oznaczany jest jako Uf) oraz o ramce dystansowej pomiędzy szybami, której jakość opisuje liniowy współczynnik ?, który opisuje straty energii na krawędzi szyby, a więc im niższy tym lepiej.

Obecnie w oknach stosuje się szyby zespolone składające się najczęściej z dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych od siebie ramkami dystansowymi. Standardowa szyba zespolona jednokomorowa (dwie tafle szklane oddzielone przestrzenią wypełnioną najczęściej argonem) posiada współczynnik Ug na poziomie 1,0 - 1,1 W/m2K, natomiast dla szyby dwukomorowej (trzy tafle i dwie przestrzenie) Ug wynosi 0,5 - 0,7 W/m2K.

Dlatego właśnie do domów energooszczędnych powinno się wybierać przeszklenia dwukomorowe i najlepiej z tzw. "ciepłymi ramkami? ze stali lub tworzyw sztucznych, które mają niższy współczynnik ? od standardowych ramek aluminiowych.

Szerokość szyb dwukomorowych to najczęściej 36 i więcej milimetrów, dlatego można je stosować jedynie w oknach wykonanych z profili szerokości powyżej 70 mm. Szerokie profile drewniane umożliwiają zastosowanie przekładek termicznych, dzięki którym uzyskano współczynnik Uf na poziomie 0,8 - 1,0 W/m2K (standardowo 1,4 - 1,7).

Z kolei w  oknach PVC duża szerokość profili pozwala na wydzielenie wewnątrz profilu większej przestrzeni izolacyjnej najczęściej podzielonej na komory, przy czym kluczowa jest szerokość tej przestrzeni, a nie ilość komór, na które została podzielona tzn. niektóre szersze profile czterokomorowe będą izolowały lepiej niż węższe pięciokomorowe. Dostępne są też na rynku profile PVC ze wzmocnieniami innymi niż stalowe, dzięki czemu obniżono współczynnik Uf do poziomu 1,0 - 1,1 W/m2K (standardowo 1,3 - 1,6).

Zastosowanie szerokich profili PVC lub drewnianych z wkładkami izolacyjnymi o współczynnikach Uf na poziomie 0,8 - 1,1 oszklonych szybami dwukomorowymi o Ug w granicach 0,5 - 0,7 pozwala na uzyskanie współczynnika Uw dla całego okna poniżej 1,2. Jest to odpowiedni parametr dla domów energooszczędnych.

 

Pozostałe pytania

Wykorzystując kamienie naturalne we wnętrzach, można zaaranżować ściany w niebanalny sposób. W przeciwieństwie do zwykłych rozwiązań takich jak malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie materiały te są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą być wykorzystane zarówno jako część dekoracji ściennej, jak i na całej powierzchni. Czytaj więcej
Dachówki ceramiczne należą do najsolidniejszych i najtrwalszych materiałów do wykończenia dachu. Jednak podobnie jak inne rodzaje pokryć, wymagają prawidłowego wykonania poszczególnych detali, aby połać była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wiatru, deszczu czy mrozu. Czytaj więcej
Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu, pamiętajmy jednak, że mogą być one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego zimą, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Od południa dobrze sprawdzą się standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw=1,3 W/(m²·K). Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę superenergooszczędną dwukomorową, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw=0,81 W/(m²·K). Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej