Budowa domu w technologii szkieletu stalowego

Zastanawiając się nad budową domu w technologii szkieletu stalowego, zadajemy sobie pytanie, jaki będzie taki dom w porównaniu z budowanym tradycyjnie?

Wybór technologii budowania to sprawa indywidualna, gdyż każda ma jakieś wady i zalety. Szkielet stalowy nie należy do popularnych technologii, gdyż praktycznie jedyną jego zaletą jest szybkość budowania, co raczej ma znaczenia dla deweloperów niż inwestorów indywidualnych. Istotne będzie również porównanie kosztów, gdyż elementy stalowe podlegają znacznym wahaniom cenowym i rzeczywisty koszt realizacji może być dużo wyższy niż przewidziany na etapie projektowania.

Pod względem funkcjonalnym i użytkowym dom o konstrukcji szkieletu stalowego nie różni się w istotny sposób od szkieletu drewnianego. Wymaga jednak dwuwarstwowej izolacji cieplnej ścian - oprócz ocieplenia wewnątrz szkieletu układa się termoizolacje zewnętrzną podobnie jak przy ocieplaniu ścian murowanych.

Problemem po wielu latach użytkowania może też być korozja na złączach śrubowych - w miejscach wiercenia otworów nie ma cynkowej powłoki ochronnej, a wykraplanie się pary wodnej na zimnych elementach konstrukcyjnych sprzyja powstawaniu ognisk korozji. Oczywiście ogólna ciepłochronność zależy od grubości izolacji termicznych i będzie porównywalna z wartościami uzyskiwanymi przy innych technologiach budowania.

Cezary Jankowski

Budownictwo i instalacje

Zobacz wypowiedzi
Redakcja

Ekspert firmy

Redakcja "Budujemy Dom"