Czy okna wpływają na straty ciepła w budynku?

Okna o złym (zbyt wysokim) współczynniku przenikania energii powodują straty ciepła. Odczuwamy to szczególnie zimą.

Niskiej jakości stolarka oraz niewłaściwe wietrzenie mieszkania są w znacznej mierze odpowiedzialne za wysokie rachunki za ogrzewanie.

Najprostszym sposobem na ograniczenie start ciepła w mieszkaniu, jest zmiana nawyku wietrzenia. Zamiast uchylać okna na długi czas, powinno się otwierać je szeroko, ale na okres kilku minut wyłączając na ten czas ogrzewanie np. przez zakręcenie kaloryferów. Metoda uderzeniowa pozwoli wymienić powietrze w pomieszczeniu, nie ochładzając go nadmiernie. Jednak nawet znajomość tych zasad nie będzie wystarczająca, jeśli wysokie straty energetyczne generowane są przez nieszczelne okna. W przypadku domów jednorodzinnych straty te wynoszą od 15 do 25% energii, zaś w blokach sięgają nawet 45%. Dobre okna, to obok ocieplania ścian jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędności budynku.

Właściwości techniczne okien

Decydując się na prace termomodernizacyjne, powinno się mieć na uwadze zakup stolarki okiennej o odpowiednich parametrach. Informacje na temat energooszczędności uzyskamy sprawdzając współczynnik Uw, który ustalany jest według wspólnej dla Unii Europejskiej normy. O właściwościach izolacyjnych każdego okna decyduje w głównej mierze szyba. Ważne są również rama okienna i rodzaj zastosowanych w niej wzmocnień oraz system uszczelnień. Dlatego w sklepie pytajmy o współczynnik Uw określający izolacyjność cieplną całego, a więc gotowego produktu, a nie poszczególnych jego elementów.

Standardem na rynku stają się okna o współczynniku Uw na poziomie 1,3 W/m2K w przypadku produktów energooszczędnych, parametr ten wynosi poniżej 1,0 W/m2K. Najlepszą izolację cieplną gwarantują natomiast okna przeznaczone do budownictwa pasywnego, które posiadają Uw niższe niż 0,8 W/m2K.

Okna a wentylacja

Dla utrzymania pożądanej temperatury w domu, a jednocześnie zapewnienia cyrkulacji powietrza, kluczowy jest także system wentylacji. Wydawać by się mogło, że w trosce o komfort okno powinno być też zawsze maksymalnie szczelne. Jest to prawdą, jeśli w naszym domu jest zainstalowany system wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewny.

W przypadku tradycyjnych kratek i typowej dla polskiego budownictwa wentylacji grawitacyjnej, niekoniecznie. Wentylacja grawitacyjna polega na tym że ciepłe, zużyte powietrze unosi się i wypływa przez kratkę wentylacyjną a na jego miejsce powinno napłynąć świeże, chłodne powietrze z zewnątrz. Dawniej odbywało się to poprzez nieszczelne okna, Dlatego nowoczesne okna - zwłaszcza PVC, które generalnie są bardzo szczelne - najlepiej wyposażyć w specjalne nawiewniki, umożliwiające nie tylko napływ powietrza z zewnątrz budynku ale także regulację nawiewu.

Powierzchnia okien

Fundamentalną rolę w drodze do energooszczędności odgrywa nie tylko jakość okien, ale także ich powierzchnia.

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w pomieszczeniach takich jak np. sypialnia, kuchnia, czy pokój dzienny powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, natomiast w korytarzach, łazience i innych pomieszczeniach pomocniczych minimum 1/12. Dokument ten określa że maksymalna powierzchnia okien, ze względu na potrzebę oszczędzania energii, nie powinna przekraczać w dużym uproszczeniu 1/6 powierzchni podłogi jednak dotyczy to okien o Uw nie niższym niż 1,5 W/m2K.

W takim przypadku większa powierzchnia okien to generalnie większe straty energii. Ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii okna mogą charakteryzować się znacznie lepszymi współczynnikami, co umożliwia przeszklenie nawet bardzo dużych powierzchni i to bez odczuwalnego wpływu na komfort cieplny. W taką stronę podąża współczesna architektura, czego namacalnym dowodem są duże, przeszklone ściany spotykane coraz częściej nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w wielu domach prywatnych.

Artur Głuszcz

Okna i drzwi

Zobacz wypowiedzi
M&S Pomorska Fabryka Okien

Ekspert firmy

M&S Pomorska Fabryka Okien