Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Tynki gipsowe, cementowo-wapienne, czy gliniane?

Odpowiada: Maciej Iwaniec - Baumit

Jakie tynki najlepiej zdadzą egzamin w naszych domowych wnętrzach? Warto zadać sobie to pytanie jeszcze przed przystąpieniem do wykańczania ścian lub sufitów. Od tej decyzji będzie bowiem zależało czy tynki nie będą pękać lub odpadać, czy ściany będą równe, gładkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a pomieszczenia miały "zdrowy" klimat.

Najważniejszym kryterium przy wyborze tynku są przede wszystkim walory użytkowe remontowanych pomieszczeń. Niezwykle istotne są również rodzaj i właściwości podłoża. Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, nie można bowiem nanosić tynków mocniejszych na słabsze podłoża.  Dobre tynki powinny pełnić zarówno funkcję dekoracyjną, jak i osłonową, a także charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na uszkodzenia i zawilgocenie. Dobierając rodzaj gotowej mieszanki tynkarskiej, warto więc zwrócić szczególną uwagę na jej skład i parametry.

Tynki gipsowe czy cementowe?

Wśród tynków stosowanych do wykańczania wnętrz największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się tynki gipsowe. Wyraźna staje się jednak tendencja stopniowego odchodzenia od tego typu mieszanek w stronę zapraw cementowo-wapiennych. W obu tych technologiach prace tynkarskie mogą być prowadzone zarówno metodą ręczną i mechaniczną przy użyciu agregatu tynkarskiego, co znacznie ułatwia i skraca czas pracy, wymaga jednak odpowiednich umiejętności.

W pomieszczeniach suchych, jak np. salon czy sypialnia, najczęściej stosuje się tynki gipsowe. Produkty te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że są łatwe i szybkie w wykonaniu. Nakłada się je jedną warstwą, uzyskując przy tym efekt idealnie gładkiej powierzchni bez konieczności dodatkowego wykańczania ścian gładzią. Z tego właśnie względu ich stosowanie jest szczególnie rekomendowane, jako podkład pod malowanie. Nie należy jednak nakładać tego typu zapraw tynkarskich na niezabezpieczone przed korozją stalowe elementy. Zbrojenia, druty, siatki, wkręty czy gwoździe w zetknięciu z gipsem zaczną szybko korodować, czego widocznym efektem będą brunatne wykwity na powierzchni tynku. Pamiętajmy również, że mieszanki, w których głównym spoiwem wiążącym jest gips, nie są odporne na wodę i długotrwałe zawilgocenie, a przy wysokiej wilgotności tynki zaczynają tracić swoją wytrzymałość.

Nie zaleca się także stosowania gipsowych wypraw tynkarskich w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, jak np. garaże, warsztaty, klatki schodowe. Lepiej wówczas sięgnąć po znacznie trwalszy tynk cementowo-wapienny. Mieszanki tego typu lepiej zdają egzamin także w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak np. łazienka czy pralnia. Tradycyjne tynki cementowo-wapienne są też niezastąpione, gdy w grę wchodzi wyrównywanie  dużych krzywizn powierzchni murowanych. Ich faktura jest nieco chropowata i nawet po dokładnym zatarciu pozostaje szorstka, dlatego tego typu wyprawy doskonale sprawdzają się, jako podkład pod wszelkiego rodzaju okładziny.

A może zdrowa i naturalna glina na tynk?

Wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska coraz większym zainteresowaniem cieszą się tynki gliniane. Architekci inspirowani ekologicznym nurtem coraz chętniej wykorzystują glinę w swoich projektach. Na czym polega jej fenomen?

Glina to naturalny surowiec o wyjątkowych właściwościach, w dodatku niezwykle plastyczny. Dopiero po wypaleniu (ceramika budowlana) staje się twarda i proces ten jest nieodwracalny. Tynki gliniane stwarzają wręcz nieograniczone możliwości kreowania wnętrz. Pozwalają uzyskać dowolny wygląd ścian, od idealnej gładzi po chropowatości i nierówności. Co ciekawe, fakturę tynków można w każdej chwili zmienić - wystarczy je zmoczyć i nadać im nowe oblicze.

Zaprawy gliniane na tle innych mieszanek tynkarskich szczególnie wyróżnia odwracalny proces wiązania. Tego typu tynki można w każdej chwili zdjąć ze ściany i po powtórnym rozrobieniu z wodą ułożyć na nowo w innym miejscu! Dzięki zastosowaniu gliny, jako spoiwa, tynk reguluje klimat (wilgotność) wewnątrz pomieszczenia, przeciwdziała zagrzybieniu i pochłania szkodliwe substancje.

Producenci materiałów budowlanych oferują całą gamę tynków wewnętrznych, od tradycyjnych, cementowo-wapiennych przez gipsowe, na glinianych kończąc. Analizując bogatą ofertę rynkową w poszukiwaniu profesjonalnych materiałów, warto zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzny tynk cementowo-wapienny Baumit MPI 25 Fine - dzięki bardzo drobnemu uziarnieniu, dający efekt wyjątkowo gładkich ścian. Strzałem w "dziesiątkę" może okazać się również naturalnie biały tynk Baumit KlimaWhite, który dzięki specjalnej budowie mikroporów "oddycha", regulując ilość wilgoci w pomieszczeniu i w efekcie tworząc w nim zdrowy mikroklimat.

Każdy tynk charakteryzuje się innymi parametrami i właściwościami, które wskazują zasadność jego zastosowania w określonych warunkach. Podczas doboru odpowiedniej mieszanki warto mieć zatem na uwadze powyższe wskazówki.

Pozostałe pytania

Wiosna to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie naszej posesji. Wczesne działania porządkowe przy budynku i w ogrodzie, przełożą się na efekt i spokój przez resztę roku. Przed nami oględziny rynien i ścian, oczyszczanie nawierzchni oraz pielęgnacja zieleni. Od czego zacząć? Czytaj więcej
Wybór i zastosowanie odpowiedniej zaprawy są niezwykle istotne dla trwałości ściany, ale także ze względu na inne jej właściwości, jak chociażby izolacyjność akustyczną. Ważna jest również jakość wykonawstwa przy kładzeniu zaprawy, która powinna być rozprowadzona równomiernie, tak aby ściśle przylegać do łączonych elementów.  W przypadku elementów silikatowych wybór odpowiedniej zaprawy zależy od założeń projektowych. Czytaj więcej
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym tematem jest ochrona różnorodności biologicznej. Jest to ważne i szczególnie nam bliskie zagadnienie, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury". Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej