Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ile kosztuje system wentylacyjny z rekuperatorem?

Odpowiada: Maciej Kosowski, ekspert branżowy, Amsel

Za dobrej klasy rekuperator do domu o powierzchni ok. 150m2 zapłacimy od 7000 PLN netto wzwyż. Koszt całego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tys PLN, w zależności od zastosowanych rozwiązań, typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz typu rekuperatora.

Oczywiście, można zdecydować się na zakup urządzenia znacznie tańszego, jednak nie należy oczekiwać w takim wypadku ani wysokich parametrów temperaturowych powietrza, ani skutecznej pracy systemu wentylacyjnego. Tanie w zakupie urządzenia posiadają często rozwiązania technologiczne pochodzące jeszcze z lat 70-tych, powodujące znaczne zużycie energii oraz stosunkowo wysokie koszty użytkowania przy niezbyt zadowalających parametrach odzysku ciepła.

Coraz więcej niewielkich firm oferuje "wyjątkowo? tanie rozwiązania, do których zaliczyć można np. ofertę wykonania systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem za ok. 10.000 PLN. Zazwyczaj są to systemy nie tylko wyposażone we wspomniane już niskiej klasy rekuperatory, ale także wykonywane na materiałach  nie zapewniających odpowiedniej trwałości instalacji i wymagających całkowitej wymiany już po 4-5 latach użytkowania budynku.

Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w całości z przewodów elastycznych typu "flex", czyli stosowanie elastycznych przewodów izolowanych wykonanych z folii aluminiowej na stalowym drucie obniży wprawdzie koszty instalacji nawet więcej niż o połowę, ale spowoduje jednocześnie konieczność jej całkowitej wymiany podczas pierwszego czyszczenia instalacji, które wykonać  należy co ok. 5 lat.

Niektórzy oferenci proponują instalacje wykonywane z przewodów o nazwie "Spiro-flex" tłumacząc klientom, że są to opisane w projektach instalacji sztywne rury Spiro. Nic bardziej błędnego - najczęściej są to po prostu przewody elastyczne.

Najprostsze odróżnienie przewodów Spiro od rur elastycznych to sposób transportu: rury Spiro wykonane są ze zwiniętej blachy stalowej i przewożone są w trzymetrowych odcinkach, których nie da się zgiąć. Do wykonania zagięcia przewodu wentylacyjnego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego kolana. Przewody elastyczne transportowane są w kartonach o długości ok. 110 cm, jako elementy silnie sprasowane, które następnie należy wyjąć z kartonu i odpowiednio naciągnąć przed montażem. W trakcie rozkładania wyginają się w dowolną stronę. Warto więc spojrzeć, co zamówiony instalator montuje w naszym domu?

Decydując się na zdrowy mikroklimat i obniżenie kosztów ogrzewania warto więc wybrać rozwiązanie sprawdzone, oferowane przez znaną firmę zapewniającą odpowiednią gwarancję i serwis, a także wykonującą instalacje z przewodów sztywnych (najczęściej zwijanych rur stalowych), posiadających kilkudziesięcioletnią trwałość.

Pozostałe pytania

Wiosna to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie naszej posesji. Wczesne działania porządkowe przy budynku i w ogrodzie, przełożą się na efekt i spokój przez resztę roku. Przed nami oględziny rynien i ścian, oczyszczanie nawierzchni oraz pielęgnacja zieleni. Od czego zacząć? Czytaj więcej
Wybór i zastosowanie odpowiedniej zaprawy są niezwykle istotne dla trwałości ściany, ale także ze względu na inne jej właściwości, jak chociażby izolacyjność akustyczną. Ważna jest również jakość wykonawstwa przy kładzeniu zaprawy, która powinna być rozprowadzona równomiernie, tak aby ściśle przylegać do łączonych elementów.  W przypadku elementów silikatowych wybór odpowiedniej zaprawy zależy od założeń projektowych. Czytaj więcej
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym tematem jest ochrona różnorodności biologicznej. Jest to ważne i szczególnie nam bliskie zagadnienie, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury". Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej