Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ile kosztuje system wentylacyjny z rekuperatorem?

Odpowiada: Maciej Kosowski, ekspert branżowy, Amsel

Za dobrej klasy rekuperator do domu o powierzchni ok. 150m2 zapłacimy od 7000 PLN netto wzwyż. Koszt całego systemu wentylacyjnego z montażem to wydatek pomiędzy 17 a 35 tys PLN, w zależności od zastosowanych rozwiązań, typu i sposobu prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz typu rekuperatora.

Oczywiście, można zdecydować się na zakup urządzenia znacznie tańszego, jednak nie należy oczekiwać w takim wypadku ani wysokich parametrów temperaturowych powietrza, ani skutecznej pracy systemu wentylacyjnego. Tanie w zakupie urządzenia posiadają często rozwiązania technologiczne pochodzące jeszcze z lat 70-tych, powodujące znaczne zużycie energii oraz stosunkowo wysokie koszty użytkowania przy niezbyt zadowalających parametrach odzysku ciepła.

Coraz więcej niewielkich firm oferuje "wyjątkowo? tanie rozwiązania, do których zaliczyć można np. ofertę wykonania systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem za ok. 10.000 PLN. Zazwyczaj są to systemy nie tylko wyposażone we wspomniane już niskiej klasy rekuperatory, ale także wykonywane na materiałach  nie zapewniających odpowiedniej trwałości instalacji i wymagających całkowitej wymiany już po 4-5 latach użytkowania budynku.

Instalacja wentylacji mechanicznej wykonana w całości z przewodów elastycznych typu "flex", czyli stosowanie elastycznych przewodów izolowanych wykonanych z folii aluminiowej na stalowym drucie obniży wprawdzie koszty instalacji nawet więcej niż o połowę, ale spowoduje jednocześnie konieczność jej całkowitej wymiany podczas pierwszego czyszczenia instalacji, które wykonać  należy co ok. 5 lat.

Niektórzy oferenci proponują instalacje wykonywane z przewodów o nazwie "Spiro-flex" tłumacząc klientom, że są to opisane w projektach instalacji sztywne rury Spiro. Nic bardziej błędnego - najczęściej są to po prostu przewody elastyczne.

Najprostsze odróżnienie przewodów Spiro od rur elastycznych to sposób transportu: rury Spiro wykonane są ze zwiniętej blachy stalowej i przewożone są w trzymetrowych odcinkach, których nie da się zgiąć. Do wykonania zagięcia przewodu wentylacyjnego niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego kolana. Przewody elastyczne transportowane są w kartonach o długości ok. 110 cm, jako elementy silnie sprasowane, które następnie należy wyjąć z kartonu i odpowiednio naciągnąć przed montażem. W trakcie rozkładania wyginają się w dowolną stronę. Warto więc spojrzeć, co zamówiony instalator montuje w naszym domu?

Decydując się na zdrowy mikroklimat i obniżenie kosztów ogrzewania warto więc wybrać rozwiązanie sprawdzone, oferowane przez znaną firmę zapewniającą odpowiednią gwarancję i serwis, a także wykonującą instalacje z przewodów sztywnych (najczęściej zwijanych rur stalowych), posiadających kilkudziesięcioletnią trwałość.

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej