Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak sprawdzić szczelność domu przed zimą?

Odpowiada: Marek Zając - Bolix

Śnieżna, mroźna, a może słoneczna i łagodna? Nadchodząca zima to zawsze dla właścicieli domów sygnał, że trzeba przygotować się na pewne pogorszenie warunków atmosferycznych. Do naczelnych zadań należy tu sprawdzenie, czy wnętrze będzie przez kolejne miesiące chronione przed ubytkami ciepła.

Oszczędność, ekologia, bezpieczeństwo

Dobrze izolowane mieszkanie to przede wszystkim niezbędne źródło komfortu. To także sprawdzony sposób na uzdrowienie domowego budżetu i dbałość o środowisko. Podczas srogich mrozów niepotrzebne jest bowiem intensywne korzystanie z systemów grzewczych, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Przy dodatnich temperaturach możliwa jest natomiast nawet czasowa rezygnacja z dogrzewania pomieszczeń. Dobrze wykonane ocieplenie domu łączy się również z wyrazem troski o środowisko, które w ten sposób nie jest narażone na nadmierne wydzielanie gazów cieplarnianych. Nie sposób pominąć tu też kwestii dbałości o stan samego budynku - ochrona termoizolacyjna pozwala bowiem ustrzec dom przed szkodliwym działaniem promieni UV, usterkami mechanicznymi oraz nieprzewidzianymi anomaliami pogodowymi.

Sekrety elewacji

Należy zaznaczyć, że odpowiednia termoizolacja powstaje w wyniku kompleksowych działań, które decydują o tym, jak wygląda i jak się sprawdza cała elewacja. Dlatego też, warto zdać się na opinię specjalistów, którzy dobiorą dla niej odpowiednie, sprawdzone materiały. To wpłynie na estetykę budynku i na utrzymanie go przez lata w dobrym stanie. Co wchodzi w skład ocieplenia budynku?

Oczywiście podstawę stanowi warstwa termoizolacyjna, którą tworzy styropian lub wełna mineralna. Nakłada się ją na oczyszczoną ścianę z wykorzystaniem zaprawy klejącej, przeznaczonej specjalnie do prac termoizolacyjnych.

Odpowiednie działanie na tym etapie decyduje o trwałości na przyszłość. Kolejnym wyznacznikiem tej trwałości jest zastosowanie zbrojącej siatki z włókna szklanego. Dzięki wtopieniu jej w płytę styropianu, wzmocniona zostaje struktura całej realizacji, która staje się odporna także na urazy mechaniczne. Pamiętajmy też o właściwym doborze wierzchnich warstw, w postaci tynków i farb elewacyjnych, które stanowić będą nie tylko dekoracje budynku, lecz także pierwszą linię obrony przed oddziaływaniem niepożądanych zjawisk.

Sprawdźmy szczelność domu…

Termoizolacja to poważna inwestycja realizowana najczęściej w miesiącach wiosennych i letnich. Zdarza się jednak, że gotowe, stare ocieplenia wymagają renowacji. Warto wtedy, nawet bezpośrednio przed okresowym pogorszeniem pogody, zastosować na nich systemy, które sprawią, że będą spełniały w 100% swoją rolę. Aby stworzyć w domu optymalne warunki, musimy też zadbać o sprawdzenie wszystkich potencjalnych źródeł nieszczelności. Dobrze więc ocenić, w jakim stanie są nasze okna i drzwi wejściowe. Posiadacze piwnic, warsztatów i garaży powinni zwrócić również uwagę na odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc. Częsty brak instalacji grzewczych w pomieszczeniach gospodarczych wymaga od lokatorów troski o właściwe oddzielenie ich od strefy mieszkalnej.

Istnieją też systemy termoizolacji przeznaczone specjalnie do ocieplania, przy użyciu wełny mineralnej, stropów piwnicznych, przez które na ogół znaczna cześć chłodu przechodzi do reszty domu.

Od czego zacząć?

Aby odpowiednio przygotować dom na nadchodzącą zimę, w pierwszej kolejności warto uporządkować pomieszczenia i ocenić stan dotychczas zastosowanej termoizolacji. Zastąpienie wadliwych lub uszkodzonych materiałów produktami dobrej jakości, z pewnością szybko okaże się niezastąpioną inwestycją.

Pozostałe pytania

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić? Czytaj więcej
Wiosna to najlepszy czas na gruntowne sprzątanie naszej posesji. Wczesne działania porządkowe przy budynku i w ogrodzie, przełożą się na efekt i spokój przez resztę roku. Przed nami oględziny rynien i ścian, oczyszczanie nawierzchni oraz pielęgnacja zieleni. Od czego zacząć? Czytaj więcej
Wybór i zastosowanie odpowiedniej zaprawy są niezwykle istotne dla trwałości ściany, ale także ze względu na inne jej właściwości, jak chociażby izolacyjność akustyczną. Ważna jest również jakość wykonawstwa przy kładzeniu zaprawy, która powinna być rozprowadzona równomiernie, tak aby ściśle przylegać do łączonych elementów.  W przypadku elementów silikatowych wybór odpowiedniej zaprawy zależy od założeń projektowych. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej