Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak sprawdzić szczelność domu przed zimą?

Odpowiada: Marek Zając - Bolix

Śnieżna, mroźna, a może słoneczna i łagodna? Nadchodząca zima to zawsze dla właścicieli domów sygnał, że trzeba przygotować się na pewne pogorszenie warunków atmosferycznych. Do naczelnych zadań należy tu sprawdzenie, czy wnętrze będzie przez kolejne miesiące chronione przed ubytkami ciepła.

Oszczędność, ekologia, bezpieczeństwo

Dobrze izolowane mieszkanie to przede wszystkim niezbędne źródło komfortu. To także sprawdzony sposób na uzdrowienie domowego budżetu i dbałość o środowisko. Podczas srogich mrozów niepotrzebne jest bowiem intensywne korzystanie z systemów grzewczych, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii. Przy dodatnich temperaturach możliwa jest natomiast nawet czasowa rezygnacja z dogrzewania pomieszczeń. Dobrze wykonane ocieplenie domu łączy się również z wyrazem troski o środowisko, które w ten sposób nie jest narażone na nadmierne wydzielanie gazów cieplarnianych. Nie sposób pominąć tu też kwestii dbałości o stan samego budynku - ochrona termoizolacyjna pozwala bowiem ustrzec dom przed szkodliwym działaniem promieni UV, usterkami mechanicznymi oraz nieprzewidzianymi anomaliami pogodowymi.

Sekrety elewacji

Należy zaznaczyć, że odpowiednia termoizolacja powstaje w wyniku kompleksowych działań, które decydują o tym, jak wygląda i jak się sprawdza cała elewacja. Dlatego też, warto zdać się na opinię specjalistów, którzy dobiorą dla niej odpowiednie, sprawdzone materiały. To wpłynie na estetykę budynku i na utrzymanie go przez lata w dobrym stanie. Co wchodzi w skład ocieplenia budynku?

Oczywiście podstawę stanowi warstwa termoizolacyjna, którą tworzy styropian lub wełna mineralna. Nakłada się ją na oczyszczoną ścianę z wykorzystaniem zaprawy klejącej, przeznaczonej specjalnie do prac termoizolacyjnych.

Odpowiednie działanie na tym etapie decyduje o trwałości na przyszłość. Kolejnym wyznacznikiem tej trwałości jest zastosowanie zbrojącej siatki z włókna szklanego. Dzięki wtopieniu jej w płytę styropianu, wzmocniona zostaje struktura całej realizacji, która staje się odporna także na urazy mechaniczne. Pamiętajmy też o właściwym doborze wierzchnich warstw, w postaci tynków i farb elewacyjnych, które stanowić będą nie tylko dekoracje budynku, lecz także pierwszą linię obrony przed oddziaływaniem niepożądanych zjawisk.

Sprawdźmy szczelność domu…

Termoizolacja to poważna inwestycja realizowana najczęściej w miesiącach wiosennych i letnich. Zdarza się jednak, że gotowe, stare ocieplenia wymagają renowacji. Warto wtedy, nawet bezpośrednio przed okresowym pogorszeniem pogody, zastosować na nich systemy, które sprawią, że będą spełniały w 100% swoją rolę. Aby stworzyć w domu optymalne warunki, musimy też zadbać o sprawdzenie wszystkich potencjalnych źródeł nieszczelności. Dobrze więc ocenić, w jakim stanie są nasze okna i drzwi wejściowe. Posiadacze piwnic, warsztatów i garaży powinni zwrócić również uwagę na odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc. Częsty brak instalacji grzewczych w pomieszczeniach gospodarczych wymaga od lokatorów troski o właściwe oddzielenie ich od strefy mieszkalnej.

Istnieją też systemy termoizolacji przeznaczone specjalnie do ocieplania, przy użyciu wełny mineralnej, stropów piwnicznych, przez które na ogół znaczna cześć chłodu przechodzi do reszty domu.

Od czego zacząć?

Aby odpowiednio przygotować dom na nadchodzącą zimę, w pierwszej kolejności warto uporządkować pomieszczenia i ocenić stan dotychczas zastosowanej termoizolacji. Zastąpienie wadliwych lub uszkodzonych materiałów produktami dobrej jakości, z pewnością szybko okaże się niezastąpioną inwestycją.

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej