Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ogród w stylu eko. Jak w zgodzie z naturą kreować przestrzeń wokół domu?

Odpowiada: Wojciech Średniawa - Polbruk

Przesadnie udekorowane ogrody, pełne rozlicznych ozdób i dodatków, które często w żaden sposób nie są związane z naturalnym urokiem okolicznej przyrody, coraz częściej zastępowane są przez aranżacje współistniejące w symbiozie ze środowiskiem naturalnym. Ogród ekologiczny, nie tylko wpisuje się w najbardziej aktualne trendy promujące zdrowy styl życia, ale pozwala także stworzyć prawdziwie urokliwe i stylowe otoczenie wokół każdego domu. Jak urządzić nowoczesny i oryginalny ogród w stylu eko?

Nowy wymiar ekologii

Ekologia już jakiś czas temu z tymczasowego trendu awansowała do rangi stylu życia, który przenika prawie każdy aspekt codziennej działalności. Dobór produktów mało szkodliwego wpływu na środowisko dotyczy nie tylko bezpośrednio naszego zdrowia i diety, ale wiąże się także z dbałością o otaczającą nas naturę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się projekty, które ze szczególną troską odnoszą się do występujących lokalnie gatunków roślin.

Zaaranżowanie przydomowego ogrodu w zgodzie z nurtem ekologicznym charakteryzuje się przede wszystkim maksymalnym ograniczeniem ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę, a także całkowitym wykluczeniem chemicznych środków ochrony roślin. Jednak ekologiczny ogród wcale nie musi być z tego powodu oszczędny w detale i zaniedbany. Wręcz przeciwnie. Głównym założeniem kompozycji współistniejącej z naturą jest maksymalne wykorzystanie możliwości stwarzanych przez bogatą roślinność, a także wykreowanie otoczenia, które w dużym stopniu nawiązywać będzie do barw oraz faktur występujących w naturze.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak różnorodne kostki brukowe, które nie tylko zostały wyprodukowane z naturalnych surowców, ale także doskonale imitują wytwory natury. Bogata oferta firmy Polbruk pozwala na swobodne łączenie wybranych materiałów nawierzchniowych z licznymi gatunkami roślin.

Naturalna harmonia w ogrodzie

Podstawowym błędem zwolenników stylu eko jest pozostawianie ogrodu swobodnemu działaniu sił natury, co bardzo szybko kończy się fiaskiem i powoduje przesadny rozrost roślinności. Rozwiązaniem tego typu problemów jest skrupulatne zaprojektowanie szlaków komunikacyjnych, obramowań oraz elementów małej architektury, które nie wywierając negatywnego wpływu na przyrodę pozwolą zachować w ryzach bujną roślinność. Porządkowanie okolicznej przestrzeni najlepiej rozpocząć od doboru wysokojakościowego materiału nawierzchniowego, który zręcznie scali świat natury z koncepcją projektową.

Doskonałym wyborem są ażurowe płyty Polbruk Greengo, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o środowisku. Ich nowoczesna budowa zapobiega wyjaławianiu gleby, a unikatowy design, oparty na symetrycznie rozmieszczonych otworach, umożliwia stworzenie nawierzchni łączącej się z porastającą okoliczny teren roślinnością. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie stonowanych kolorów, które kojarzą się z subtelną paletą barw występujących w naturze. Natomiast materiały nawierzchniowe o fakturze do złudzenia przypominającej prawdziwy kamień pozwolą niewielkim nakładem pracy wyczarować trasy spacerowe, które wyglądać będą jak kunsztowne dzieła samej natury.

Efekt najbardziej zbliżony do naturalnego powstanie dzięki wykorzystaniu kolekcji Polbruk Petra, charakteryzującej się nieregularnym kształtem i strukturą typową dla kamienia łupanego. Podobny rezultat uzyskamy decydując się na płyty tarasowe z kolekcji Polbruk Plaza, które dostępne są w subtelnych odcieniach sahara, pastell i nerino.

Bardziej uporządkowany deseń utworzy natomiast kostka Polbruk Nostalite Prima o foremnym kształcie wzbogaconym postarzaną fakturą oraz niejednorodną, inspirowaną barwami natury kolorystyką. Ogród ekologiczny nie wyklucza jednak rozwiązań minimalistycznych opartych na prostych, zgeometryzowanych kształtach. Klasyczne, oszczędne w detale kolekcje Polbruk Urbanika i Polbruk City dostosują się do wymagań zwolenników nowoczesnej wersji ekologicznych inspiracji. Mimo geometrycznej formy, doskonale scalą się z naturalną roślinnością tworząc zarazem bezpieczną i elegancką nawierzchnię.

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej