Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie korzyści odniesiemy po zamontowaniu kolektorów słonecznych?

Odpowiada: Jacek Parys - Wolf - Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Wszyscy którzy myślą o zamontowaniu kolektorów słonecznych lub Ci co je mają, zastanawiają się nad ich korzyściami. Korzyści są i to oczywiste...

ponieważ kolektory słoneczne przetwarzają darmową energię słoneczną w energię cieplną.

Potrzebujemy ciepła codziennie niezależnie od pory roku czy dnia. Latem używamy ciepłą wodę, a w okresach chłodniejszych uruchamiamy centralne ogrzewanie. Energia elektryczna, z gazu czy oleju opałowego będzie coraz droższa, ponieważ zasoby tych naturalnych źródeł szacowane są jeszcze na 40-120 lat.

Cóż, nie można czerpać stale z ziemi nie oddając jej nic, co innego ze słońcem. Przewidywany okres świetności słońca to parę miliardów lat.

Dużo? Tak.
Darmo? Tak.
Skorzystać? Tak.

Niektórym dziwne wyda się to wielokrotne Tak, ale nasze jutro bez pozyskania i przetworzenia energii słonecznej jest trudne do wyobrażenia.

Mamy tutaj korzyści finansowe. Ceny wszystkich standardowych źródeł energii rosną i będą rosły - energii słonecznej wręcz przeciwnie. Czym więcej urządzeń będzie produkowanych tym będą tańsze. Korzyści ekologiczne - ogromne. Dodać do tego powinniśmy korzyści pewnej niezależności energetyczne.

Przy produkcji ciepła kolektory słoneczne nie emitują szkodliwych związków, nie powodują powiększania dziury ozonowej, nie zanieczyszczają środowiska. Zobaczmy, jak to wygląda finansowo na przykładzie 4 osobowej rodziny w domu 200m2 dość dobrze zaizolowanym.

Z badań i danych zebranych na terenie Polski i Niemiec wynika, że kolektory słoneczne mogą nagrzać ciepłą wodę już od kwietnia aż do września. Średnio taka rodzina bez kolektorów słonecznych płaci około 300-400 złotych/miesiąc na potrzeby ciepłej wody, korzystając z gazu płynnego lub oleju opałowego płaci od 250-350 złotych, a korzystając z gazu ziemnego od 200-300 złotych. Zakresy te wynikają z różnego zużycia wody na 1 osobę od 50l/osobę/dobę do 150 l/osobę/dobę.

Od kwietnia do września pomimo, że słońce świeci to czasami pojawią się chmury, możemy śmiało przyjąć że w owym czasie kolektory słoneczne będą dla nas pracowały przez 4 pełne miesiące. I tak w zależności od posiadanego medium dzięki naszym kolektorom słonecznym możemy zaoszczędzić nawet do 1600 złotych rocznie rozpatrując tylko ciepłą wodę. Dla systemu słonecznego wspomagającego centralne ogrzewanie możemy zaoszczędzić dodatkowo do 1000 złotych rocznie.

Zamontowanie kolektorów słonecznych daje największe rezultaty przy współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, czym niższe temperatury pracy systemu ogrzewania podłogowego czy grzejnikowego, tym więcej energii możemy pozyskać ze słońca.

Dzisiaj coraz częściej w całej Polsce startują programy niskiej emisji, dzięki którym możemy dostać zwrot do 75% poniesionych nakładów na materiały, wykonanie i projekt. Korzyści jest dużo, a czy z nich skorzystamy?

Pozostałe pytania

Wykorzystując kamienie naturalne we wnętrzach, można zaaranżować ściany w niebanalny sposób. W przeciwieństwie do zwykłych rozwiązań takich jak malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie materiały te są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą być wykorzystane zarówno jako część dekoracji ściennej, jak i na całej powierzchni. Czytaj więcej
Dachówki ceramiczne należą do najsolidniejszych i najtrwalszych materiałów do wykończenia dachu. Jednak podobnie jak inne rodzaje pokryć, wymagają prawidłowego wykonania poszczególnych detali, aby połać była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wiatru, deszczu czy mrozu. Czytaj więcej
Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu, pamiętajmy jednak, że mogą być one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego zimą, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Od południa dobrze sprawdzą się standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw=1,3 W/(m²·K). Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę superenergooszczędną dwukomorową, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw=0,81 W/(m²·K). Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej