Czy kolektory słoneczne zapewnią oszczędność energii potrzebnej do ogrzania c.w.u.?

Pokusa zmniejszenia do minimum kosztów eksploatacji domu sprawia, że kolektory słoneczne znajdują coraz więcej nabywców.

Największym i darmowym źródłem energii jest Słońce, a ilość dostarczonej na powierzchnię Ziemi energii wielokrotnie przewyższa obecne zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki położeniu geograficznemu naszego kraju otrzymujemy około 1900 godzin słonecznych w ciągu roku.

Najczęściej spotykane sposoby wykorzystania energii słonecznej to instalacje solarne. Stanowią one zespół dobranych do siebie urządzeń takich jak: kolektory słoneczne, panele sterująco-zabezpieczające i pojemnościowe zasobniki wody użytkowej lub zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła.

Odpowiednio dobrane i wykonane instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok. 60% energii potrzebnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ok. 30 % na ogrzanie budynku. Sezonowo instalacja solarna pozwala zaoszczędzić do 90% energii potrzebnej do ogrzania c.w.u. lub wody w basenie.

Energia słoneczna przetwarzana jest przez absorber w ciepło, które za pomocą czynnika transmisyjnego przesyłane jest instalacją hydrauliczną do zasobnika. Kolektory słoneczne wyposażone są w wysokiej jakości absorber miedziany pokryty specjalną emalią, która wspomaga pochłanianie promieni słonecznych oraz światła rozproszonego. Specjalna kompozycja tafli szklanej zabezpiecza absorber przed uszkodzeniem, oraz w znacznym stopniu blokuje odbijanie się promieni słonecznych od jego powierzchni. Dolna część kolektora jest zabezpieczona przed stratami cieplnymi wełną mineralną. Wysokowydajne zbiorniki do współpracy z kolektorami słonecznymi, mogą współpracować również z innymi źródłami ciepła (kocioł c.o., energia elektryczna). Szeroka gama tych urządzeń pozwala na różnego rodzaju konfiguracje z istniejącą instalacją budynku.

Zastosowanie odpowiednich regulatorów sterujących zapewnia automatyczną zmianę źródła energii cieplnej na potrzeby c.w.u. Konstrukcje montażowe stosowane do kolektorów słonecznych umożliwiają mocowanie ich bezpośrednio na połaci dachowej, płaskim dachu lub fasadzie budynku.

Jacek Parys - Wolf

Kolektory słoneczne

Zobacz wypowiedzi
Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Ekspert firmy

Technika Grzewcza Sp. z o.o.