Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Niech stanie się jasność, czyli oświetl dom z zewnątrz i wewnątrz

Wydzielenie stref, stworzenie wyjątkowego klimatu, zapewnienie warunków do pracy oraz poczucia bezpieczeństwa we własnym domu - to tylko kilka z funkcji, które pełnią lampy i dawane przez nie światło. Nic zatem dziwnego, że przywiązujemy dużą wagę do instalacji świetlnej. Oto kilka podstawowych informacji o tym, jak dobrze oświetlić dom wewnątrz i z zewnątrz.

Światło ma niebagatelne znaczenie nie tylko dla roślin, lecz także dla człowieka, ponieważ umożliwia prawidłowe funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych zadań. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne lampy emitują fale świetlne różnej długości, tj. o innej barwie. Nie każda z nich prawidłowo oddziałuje na człowieka, który najlepiej czuje się przy świetle podobnym do tego rzucanego przez słońce. Dlatego świetlówki czy jarzeniówki, barwą światła bardziej zbliżone do "zimnej", niebieskiej błyskawicy, nie sprawdzą się w domu.

Rodzaje oświetlenia i lamp

Wyróżniamy trzy wzajemnie się uzupełniające rodzaje oświetlenia:

  • ogólne - tło oświetlenia miejscowego, powinno równomiernie rozjaśniać cały pokój;
  • miejscowe - zwane inaczej kierunkowym, ma docierać do tych miejsc, w których wykonujemy różne czynności;
  • dekoracyjne - inaczej akcentujące - wydobywa detale i buduje nastrój. Najczęściej stosowane przy wnękach, kolumnach lub obrazach.

Do oświetlenia ogólnego warto wykorzystać lampy o dużych kloszach rozpraszających światło. Lampy w oprawach rzucające skupione wiązki światła ułatwią czytanie lub gotowanie, a listwy świetlne (np. ledowe) podkreślą uroki aranżacyjne pomieszczenia.

Co jest najważniejsze w oświetleniu wnętrza domu?

Wiadomo już, jak ważną rolę w życiu odgrywa światło. Podczas projektowania instalacji oraz wnętrz warto wziąć to pod uwagę i dbać, by źródło światła znalazło się tam, gdzie jest niezbędne - w miejscu pracy, kuchni czy łazience. Nie bez znaczenia pozostaje także ustawienie lampy, która nigdy nie powinna znaleźć się za naszymi plecami.
W łazience sprawdzi się kinkiet umieszczony nad lustrem, w salonie lampa wisząca zamontowana nad stołem, równomiernie oświetlająca całą jego płaszczyznę, w gabinecie - lampa na biurku (na jego lewym brzegu u praworęcznych i prawym u osób piszących ręką lewą). W kuchni najlepiej decydować się na halogeny lub listwy ze światłem LED. Zamontowane na spodzie szafek doskonale oświetlą blat i ułatwią gotowanie.

Im więcej źródeł światła wydzielimy, tym lepszy efekt wypracujemy. Wzrośnie także oszczędność, ponieważ działać będzie jedynie ta lampa, która w danej chwili jest potrzebna. Pamiętaj, aby dobrze oświetlić wnętrze domu bądź mieszkania, warto najpierw zaplanować ich umeblowanie - pomoże w tym architekt wnętrz lub wizualizacja wnętrz proponowana przez pracownię projektów.

Tutaj znajdziesz inspirację do urządzenia swojego wnętrza.

Co jest najważniejsze w oświetleniu domu od zewnątrz?

Oświetlenie domu od zewnątrz ma przede wszystkim zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz dodatkowo podkreślić walory estetyczne budynku. Dzięki odpowiednio dobranym lampom można uwydatnić jego charakterystyczne cechy oraz stworzyć nastrój w ogrodzie. Warto zrobić to mądrze i oświetlić tylko te elementy, które naprawdę na to zasługują.

Koniecznością są lamy wzdłuż ścieżek, przy bramie oraz na ganku - reszta zależy od Ciebie. Wybierając oprawy, zwróć uwagę na ich trwałość. Zamontowane na zewnątrz będą musiały przetrwać zmiany pogodowe oraz różnice temperatur. Możesz zdecydować się na te wykonane z tworzywa poliwęglanowego lub szkła utwardzonego.

Z Poradnika Dobrych Domów dowiesz się więcej o podstawowych zasadach oświetlenia zewnętrznego.

Podwieszany sufit, czyli jeden ze sposobów montażu

Wykonane z gipsowo-kartonowej płyty sufity podwieszane to rozwiązanie znane od lat. Ostatnio jednak wzrasta ich popularność - wszystko ze względu na chęć posiadania oświetlenia halogenowego.

Montaż nie jest zbyt skomplikowany, ale powinien zostać wykonany przez specjalistę. W okładzinie sufitu umieszcza się halogeny i podłącza je do sieci przy pomocy transformatorów zależnych od liczby i mocy lamp. Warto przy tym pamiętać, że odległość między poszczególnymi lampkami powinna wynosić min. 10 cm.

Halogeny dają jasne światło o białej barwie, dzięki czemu dokładnie oddają kolory otoczenia. Dlatego też bardzo dobrze zainstalować je w kuchni, gdzie dobra widoczność jest na wagę złota.

Oświetlenie to podstawa

Styl życia i pracy sprawia, że nie sposób uniknąć wykonywania różnych czynności po zmroku. Z tego powodu istotne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie w domu. Stosowanie się do podstawowych zasad pozwoli zrobić to rozsądnie i oszczędnie. W końcu - nie warto przepłacać.

źródło i zdjęcie: Dobre Domy