Tylko gminy mogą zadbać o recykling

Samorządy odpowiadają za gospodarkę odpadami, ale to, czy śmieci trafią do recyklingu, zależy od przedsiębiorców. To jednak utrudnia właściwą gospodarkę odpadami komunalnymi.

Polska ma poważny problem ze śmieciami - 93,5 proc. odpadów, które ulegają biodegradacji (odpadki po żywności, skórki itp.), ląduje na wysypiskach. Pozostałych śmieci z gospodarstw domowych w takie miejsca trafia 86,6 proc. Niewiele więc trafia do recyklingu i spalenia. Tymczasem średnio w Unii Europejskiej wysypiska przyjmują około 47 proc. odpadów.

Jeżeli zostanie zmienione prawo, czego chce Ministerstwo Środowiska, wówczas gmina stanie się właścicielem odpadów i będzie pobierała zryczałtowaną opłatę za ich wywóz i za zagospodarowanie. Segregacja śmieci, ich odzysk i recykling zaczną funkcjonować.

Samorządy będą mogły np. budować na dużych osiedlach specjalne pawilony, gdzie mieszkańcy przyniosą odpady, a pracownicy je posegregują. W takich pawilonach można wysegregować nawet do 80 proc. odpadów - 10 razy więcej niż w dużych sortowniach. W ten sposób spora część domowych śmieci po przebraniu zamiast na wysypiska trafi do przetworzenia.

Brak kontroli gmin nad odpadami na ich terenie powoduje także inne trudności. Kuleje zbiórka starych telewizorów, pralek czy innych urządzeń elektrycznych i gospodarstwa domowego. Polska zbiera, według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, około 2,7 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a powinna 4 kg.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.supermozg.gazeta.pl

Dodano: 2010-09-01
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej