Ekologiczny Piknik z Klimatem 2010

Najbardziej klimatyczne zakończenia lata już w najbliższą niedzielę. 29 sierpnia br. centrum Warszawy będzie zamienione w ekologiczną oazę. Dla dzieci przewidziano konkursy z nagrodami i testowanie ekogadżetów.

W godzinach 11:30-16:30 na Nowym Świecie w Warszawie odbędzie się ekologiczny Piknik z Klimatem.  Piknik zostanie otwarty przez prof. Andrzeja Kraszewskiego, Ministra Środowiska, honorowego patrona wydarzenia.

Po raz kolejny od Ronda de Gaulle?a do ul. Foksal, zamiast asfaltu - prawdziwy klimatyczny piknik Ministerstwa Środowiska z konkursami i nagrodami dla całych rodzin. Ministerstwo Środowiska już po raz trzeci we współpracy z Partnerami dla Klimatu organizuje ekologiczną zabawę miejską, która przypomina o problemie zmian klimatu, które nadal pozostają jednym z najpoważniejszych globalnych wyzwań ekologicznych. Nasze codzienne nawyki mają wpływ na klimat, a przez zabawę możemy nauczyć się jak być bardziej eko.

Tegoroczne atrakcje Pikniku z Klimatem to m.in.:

 • Klimatyczna Kanapa Gwiazd, na której rozmowy o klimacie poprowadzi Jarosław Kret - wród zaproszonych gości Partnerzy dla Klimatu oraz Beata Pawlikowska.
 • Pokaz Mody Ekologicznej - Odzieżowe Pole pokaże, że moda może być przyjazna środowisku dzięki naturalnym tkaninom i ekologicznemu procesowi wytwarzania. Najnowsze trendy nie muszą szkodzić środowisku.
 • Quizy i konkursy rodzinne z nagrodami.

Podczas ekologicznego Pikniku z Klimatem bedzie można także podpisać swoją deklarację klimatyczną razem z Centrum Edukacji Obywatelskiej, namalować klimatyczny rysunek, a Fundacja Impact sfotografuje go na miejscu i wydrukuje jako pocztówkę. Wśród atrakcji Pikniku Klimatycznego bedą: układanie klimatycznych puzzli czy domino, ekoporady Wawka, czyli 10 zasad oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i  konkursy literackie, czyli atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin, które zapewnią Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Impact.

 • Warsztaty wytwarzania ekopapieru - Fundacja Przyjazny Papier pokaże jak zrobić papier, który wbrew stereotypom nie szkodzi środowisku.
 • Animacje dla dzieci, pokazy slajdów - Razem z Białowieskim Parkiem Narodowym będzie można zapoznać się z zagrożeniami dla klimatu i poczuć zapachy dobre dla klimatu ?
 • Testowanie ekogadżetów.

Dokąd może nas zaprowadzić przejażdżka na ekologicznym rowerze? Ekopojazdy i inne ekogadżety jak zgniatarki do butelek do przetestowania na własnej skórze dzięki Discovery Science i Miastu st. Warszawa.

 • Filmy i klipy.
 • Wymienialnia zużytych baterii na energooszczędne świetlówki - W zamian za baterie będzie można otrzymać prezent - energooszczedną żarówkę.
 • Kalkulator "osobistej" emisji dwutlenku węgla.

Ile "kosztujesz" klimat? Policz! Codzienne zakupy, jazda samochodem - to wszystko odciska Twój węglowy ślad na klimacie - zobacz jak wielki dzięki Fundacji Nasza Ziemia.

 • Wystawa plakatów "Klimat Bioróżnorodności".

Konsekwencje zmian klimatu wpływają na wszystkie gatunki na ziemi - nie tylko człowieka. W Międzynarodowym Roku Bioróżnorodności pamiętajmy, że z roku na rok bogactwo bioróżnorodności na świecie zmniejsza się, także na skutek negatywnych konsekwencji zmian klimatu.

 • Lodowa rzeźba obrazująca wywoływane przez globalne ocieplenie topnienie lodu.

Jak w poprzednich latach, namacalnie będzie można "dotknąć" sprawy ocieplenia klimatu i na własnej skórze przekonać się jak szybko topnieją lodowce pod wpływem rosnącej temperatury.

Po Pikniku z Kilmatem, Ministerstwo Środowiska wspólnie z British Council zaprasza do obejrzenia filmu The Age of Stupid w Kinie Kultura. Film konfrontuje nas z wizją nieodległej przyszłości i obrazem ziemi katastrofalnie zmienionej przez ludzi. W jakim miejscu znajdzie się człowiek? Czy spełni się katastroficzna wizja przyszłości?

Piknik z Klimatem to także sygnał nieuchronnego zbliżania się jesieni, a wraz z nią nowego roku szkolnego dla dzieci. Dlatego o ekologicznych postanowieniach dzieciom w szkole przypominać będą gadżety, takie jak zakładki z ekoporadami i plany lekcji.

Partnerstwo dla Klimatu to edukacyjna platforma Ministerstwa Środowiska na rzecz ochrony klimatu. Razem z Partnerami od 2008 r. Ministerstwo organizuje wydarzenia przypominające o globalnym problemie zmian klimatu i pokazuje, jak można przez zmianę codziennych nawyków postępować ekologicznie.

Piknik odbywa się pod honorowym patronatem Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent m. s. Warszawy.

źródło: Ministerstwo Środowiska
zdjęcie: Janusz Wiland

Dodano: 2010-08-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej